SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8201
0,30%
EURO
5,6170
0,24%
ALTIN
189,25
0,01%

İbrahim Kalın: Avrupa teröristlere yataklık yapmamalı

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin açıklamalarda bulundu. Kalın, Avrupa'nın teröristlere yataklık yaptığını söyledi.

İbrahim Kalın: Avrupa teröristlere yataklık yapmamalı
Bu haber 11 Nisan 2017 - 10:53 'de eklendi ve 151 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa ile Türkiye arasındaki ilişkilerin açıklamalarda bulundu. İbrahim Kalın, “Avrupa aşırı sağcılara göz kırpmaktan, teröristlere yataklık yapmaktan ve Türkiye’ye ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza karşı saldırgan tavırlar sergilemekten vazgeçerse mevcut durum düzelebilir” dedi.

Al Jazeera English sitesine konuşan İbrahim Kalın, Türkiye’nin tam anlamıyla bir parlamenter sistemle değil, 1960 darbesinden sonra cunta tarafından dizayn edilen ve 1980’de yeniden ince ayarları yapılan karma bir sistemle yönetildiğini dile getirdi.

Ülkedeki mevcut sistemin statükoyu muhafaza ederek, askeri vesayet rejiminin korunmasını hedeflediğini ifade eden İbrahim Kalın, mevcut sistemin zayıf koalisyon hükümetlerini ortaya çıkardığına, sivil siyasette bölünmelere yol açtığına işaret etti.

REFAH PARTİSİ KOALİSYONDAN EL ÇEKTİRİLDİ

Geçmiş dönemlerden de bahseden İbrahim Kalın, bu tür hükümetlerin verimli çalışamamasının birçok askeri darbeye zemin hazırladığını söyledi. 1980’de darbe gerçekleşmeden önce Meclis’in 115 tur oylama yapmasına rağmen cumhurbaşkanını seçemediğini, 1997’de görevde olan koalisyon hükümetinin, kısmen Refah Partisi’nin koalisyon ortağı ordudan çekindiği için tehditlerle görevden el çektirildiğini hatırlatan Kalın, bu anlamda cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile Türkiye demokrasisinin kendisini dış müdahalelere karşı koruma kapasitesini artıracağını aktardı.

TÜRKİYE – AVRUPA GERGİNLİĞİ

Türkiye ile AB ve Avrupa ülkeleri arasındaki gerginlikle ilgili de konuşan İbrahim Kalın, “Öncelikle Türkiye ve AB’nin yaşanan gerginliklerden eşit ölçüde sorumlu olduğu ifadesi gerçeği yansıtmıyor. Bugün birçok Avrupa ülkesi, aralarında PKK ve FETÖ’nün de bulunduğu, Türkiye’de masum insanları katleden terör örgütlerine kucak açıyor” dedi.

Türk diplomatların gözaltına alınması olayını da anımsatan Kalın, “Açıkça ‘hayır’ kampanyasına destek olarak referanduma müdahil oldu. Buna karşın Türk yetkililer yalnızca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla bir araya gelip, kendilerini teklif edilen değişikliklerle ilgili bilgilendirmek niyetinde. Bunu Avrupalı siyasetçiler Türkiye’de de yapıyor. Avrupa aşırı sağcılara göz kırpmaktan, teröristlere yataklık yapmaktan ve Türkiye’ye ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza karşı saldırgan tavırlar sergilemekten vazgeçerse mevcut durum düzelebilir. Bu kapsamda Türkiye’nin AB’den uzaklaştığı iddiası da yaşananları çarpıtmaktır. Eğer Avrupalıların iş birliği ve ortaklıktan anladıkları, ortaklarının onlar ne isterlerse onu yapmasıysa, o zaman bu kavramların ne anlama geldiğini yeniden düşünmeleri gerekir” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER