SON DAKİKA

BIST100
98.991
0,53%
DOLAR
5,5975
0,27%
EURO
6,4485
0,36%
ALTIN
219,65
-1,95%

İbrahim Kalın: Bu operasyon tamamlanacaktır

İbrahim Kalın: Bu operasyon tamamlanacaktır
Bu haber 26 Aralık 2016 - 15:13 'de eklendi ve 369 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, DEAŞ’ın canlı bombalarını El-Bab’a gönderdiği yönündeki iddialara cevap verdi. İbrahim Kalın, “Bu terör örgütünün sahadaki çeşitli hareketliliğiyle ilgili, istihbarat birimlerimiz, Genelkurmay Başkanlığımız çalışmalarını yürütüyor ve tedbirlerini alıyorlar. Sahada ne tür hareketlilik yaparlarsa yapsınlar, bu konuda Türkiye’nin kararlılığı tam bir şekilde devam edecektir, bu operasyon tamamlanacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basın mensuplarının sorularını cevaplayan İbrahim Kalın, El-Bab’tan yaklaşık 45 bin kişinin tahliye edildiğini bildirdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Doğu Halep’teki sivillerin ve muhaliflerin tahliye edilmesiyle ilgili çalışmalar neticesinde yaklaşık 44 bin kişi Halep’ten tahliye edildi” ifadelerini kullandı.

Son üç hafta içerisinde özellikle Doğu Halep’teki sivillerin ve muhaliflerin tahliye edilmesine ilişkin Kalın, “Makamlarımızın, Dışişleri Bakanlığımızın, Milli İstihbarat Teşkilatımızın ve diğer birimlerimizin yürüttüğü yoğun diplomasi çalışmaları neticesinde yaklaşık 44 bin kişi Halep’ten tahliye edildi, bunlar İdlib’e getirildi. Şu anda da İdlib’de bu insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması için her tür tedbir de alınmış durumda, çalışmalar da yürüyor” şeklinde konuştu.

Fırat Kalkanı Harekatı’nın son aşamasının DEAŞ ile mücadele şemsiyesi altında olduğuna dikkat çeken Kalın, “Her seferinde DEAŞ’la mücadele konusunda Türkiye’ye birtakım eleştiriler getiren çevrelerin, Azez-Cerablus hattı, Dabık ve El Bab noktasında yürütülen operasyonlara gerekli desteği vermemesi kabul edilemez” diye konuştu.

BU OPERASYON TAMAMLANACAK

El-Bab’a DEAŞ tarafından çok sayıda canlı bomba gönderildiği yönündeki iddialara da cevap veren Kalın, şu ifadelere kullandı: “Burada özellikle sivil kayıpların olmaması için Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük bir hassasiyet gösterdiğinin altını çizmek isterim. Geçtiğimiz hafta yürütülen operasyonlar çerçevesinde yüzlerce DEAŞ hedefi orada bertaraf edildi ve 226 DEAŞ teröristi etkisiz hale getirildi. Bu operasyonlar da devam ediyor ve bundan sonra da kararlı şekilde devam edecek. Bu, hem bizim ulusal güvenliğimiz açısından bir zarurettir hem de DEAŞ’la mücadelede aslında en önemli aşamalardan birini temsil etmektedir. Bu terör örgütünün sahadaki çeşitli hareketliliğiyle ilgili, istihbarat birimlerimiz, Genelkurmay Başkanlığımız çalışmalarını yürütüyor ve tedbirlerini alıyorlar. Sahada ne tür hareketlilik yaparlarsa yapsınlar, bu konuda Türkiye’nin kararlılığı tam bir şekilde devam edecektir, bu operasyon tamamlanacaktır”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER