SON DAKİKA

BIST100
98.455
0,00%
DOLAR
5,3305
0,16%
EURO
6,0676
0,33%
ALTIN
219,32
-1,05%

İlk para takası o ülkeyle gerçekleştirildi

İlk para takası o ülkeyle gerçekleştirildi
Bu haber 08 Aralık 2016 - 12:07 'de eklendi ve 271 kez görüntülendi.

TCMB kaynaklarından edinilen bilgiye göre Çin Merkez Bankasıyla ilk para takası gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dikkati çektiği ve bir süredir gündemde olan “dış ticarette milli paraların kullanılması” konusu her kesimden destek buldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Çin ile ilk para takas işlemi 30 Kasım 2016’da gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısından sonra bazı kurum ve kuruluşları, anlaşma, ihale ve satışlarını dolar yerine TL ile gerçekleştireceğini duyurdu. Özel sektör de bu konuda destek vererek Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Turkcell’in Çinli tedarikçilerine ödemelerini yuan ile yapmaya başlayacağı öğrenildi.

Dış ticarette milli para kullanılmasının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; Rusya, Çin ve İran’a kendi paraları ve TL ile ticaret yapmayı teklif ettiğini, tarafların da bu teklifi makul karşıladığını söylemişti.

İLK TAKAS GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Merkez Bankası ve bankacılık sektörü kaynaklarından alınan bilgiye göre, Çin ile Türkiye merkez bankaları arasında ilk para takası işlemi 30 Kasım 2016’da gerçekleştirildi. Halen yürürlükte bulunan 2012 tarihli para takası anlaşması, 2015’te 3 yıl süreyle uzatılmış ve anlaşmanın tutarı 12 milyar yuana yükseltilmişti.

PARA TAKASI ANLAŞMASININ HEDEFİ

Verilere göre, Türkiye’nin, en büyük ticaret ortaklarından Çin Halk Cumhuriyeti ile geçen yıl 28 milyar dolar tutarında dış ticaret hacmi bulunuyor. Para takası anlaşması ile iki ülke arasında cari dengenin sağlanması, ticaret ve yatırımda milli paraların kullanılması hedefleniyor.

Çin ile gerçekleştirilen yuan karşılığı TL para takası işlemi ile iki ülke arasındaki ticaretin finansmanının da milli paralar ile yapılmasına yönelik önemli bir adımın atılmış olduğu belirtiliyor.

RUSYA VE İRAN DA YERLİ PARAYA SICAK BAKIYOR

Başbakan Binali Yıldırım’ın birkaç gün önce Rusya’ya yaptığı ziyarette de ticarette yerel para birimlerinin kullanılmasının gündeme geldiği belirtilirken, Rusya tarafının da konuya sıcak baktığı ve kısa zamanda milli para kullanımı ile ilgili adım atılabileceği ifade ediliyor.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “iki ülke arasında milli para kullanımı çağrısını” memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “İran, her zaman ticaretini yerli parayla yapma isteğinde olmuştur.” ifadesini kullanmıştı.

PARA TAKASI İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

Para takası süreci, ticari bankalar tarafından Merkez Bankasından yatırım veya ticaret yapılacak ülkenin para birimini talep etmesiyle başlıyor. Süreç, merkez bankalarının belirlenen tutarda milli parayı belirli bir tarih ile değiştirmesi ve belirli bir süre sonunda değiştirilen anaparalar ve kullanılan milli paraya ait faizin de geri verilmesini içeren bir işlem olarak tanımlanıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER