SON DAKİKA

BIST100
103.200
2,04%
DOLAR
4,7112
0,07%
EURO
5,4936
-0,58%
ALTIN
197,32
-0,12%

İlk yerli otomobil tarihi belli oldu

TOBB'un Olağan Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, yüzde 100 yerli otomobil çağrısı üzerine Teknoloji Bakanı Özlü, yerli otomobil için tarih verdi.

İlk yerli otomobil tarihi belli oldu
Bu haber 25 Mayıs 2017 - 17:36 'de eklendi ve 201 kez görüntülendi.

TOBB’un Olağan Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yüzde 100 yerli otomobil çağrısı üzerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil için tarih verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bundan birkaç yıl önce, “Türkiye’de yerli marka otomobil yapmak için bir babayiğit arıyorum” şeklinde çağrısı olduğunu dile getiren Bakan Faruk Özlü, bunun üzerine bakanlık bünyesinde TÜBİTAK tarafından yerli marka ile ilgili çalışma başlatıldığını aktardı.

Bakanlık görevine geldikten sonra konuyu tekrar incelediklerini dile getiren Bakan Faruk Özlü, “Yeni bir iş modeli ortaya koyduk. Bu yeni iş modeli, özel sektörün önde olacağı, devletin de destekleyeceği bir model, yani özel sektör öncülüğünde bu çalışmanın yapılmasıdır” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın çağrısı üzerine, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun “Evet biz varız, bu işi yaparız” demesini son derece olumlu bulduklarını vurgulayan Özlü, “Zaten Sayın Başkan, bizim ortaya koyduğumuz iş modelinde aradığımız ana yükleyiciyi ifade ediyor. Bu akşam TOBB Başkanı ile bir toplantımız var, bu toplantıda yeni modelin esaslarını görüşeceğiz, konuşacağız.” ifadesini kullandı.

VE BAKAN ÖZLÜ TARİH VERDİ

Bakan Özlü, yerli otomobil için tarih de verdi. “Yerli otomobil konusunda bir tarih verilebilir mi?” şeklindeki soru üzerine Bakan Özlü, “Özel sektör öncü ve yüklenici olacak. Onlarla anlaşmaya vardıktan sonra tarih konusunda kesin konuşmak daha doğru olur. Ancak bizim hedefimiz 2019’da ilk modelin ortaya çıkmasıdır” karşılığını verdi.

TÜRKİYE’DE KAÇ ARAÇ ÜRETİLDİ

Bu arada Bakan Özlü, Türkiye’de üretilen 1.5 milyon aracın yüzde 76’sının ihraç edildiğini söyledi.

Özlü, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye otomotiv sektöründe ihracat yapan bir ülke. Dünyanın en prestijli otomobil firmalarına parça üreten yan sanayimiz var. Türkiye otomotiv sanayi konusunda tasarımıyla, üretimiyle, ihracatıyla son derece gelişmiş bir ülke. Bizim sadece kendi markamız yok. Türkiye’nin kendi tasarladığı, test ettiği, onayladığı ve piyasaya sürdüğü bir markası yok. Zaten projenin de adını, ‘yerli marka otomobil’ diye ifade ediyoruz. Çünkü, şu anda Türkiye’de üretim yapan şirketler de yerli. O şirketlerde Türk işçiler çalışıyor, ihracat yapıyorlar, ekonomiye katkı sağlıyorlar. Onları da biz yerli kabul ediyoruz. Burada olmayan tek şey yerli markadır. İnşallah bu çalışma yerli bir markanın oluşması için gerekli bir çalışma olacaktır.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER