SON DAKİKA

BIST100
96.732
0,00%
DOLAR
6,0973
0,02%
EURO
7,0233
0,10%
ALTIN
232,85
-0,28%

IMF ilk defa büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmedi

IMF ilk defa büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmedi
Bu haber 27 Nisan 2017 - 16:33 'de eklendi ve 151 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, IMF’nin ilk defa büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmediğini söyledi.

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) 32. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’de bazı tahminlere göre gerek deprem açısından gerekse başka özellikler açısından hala 6 milyonun üzerinde standardın altında yapılar bulunduğunu dile getirdi.

Bunların kentsel dönüşümle yenilenmesinin söz konusu olduğunu aktaran Mehmet Şimşek, “Bu da büyük bir iş alanı yaratıyor. Hükümet olarak altyapı yatırımlarına yönelik önceliklerimizi de devam ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

TURİZM VE MÜTEAHHİTLİK ÖNEMLİ İKİ SEKTÖR

Mehmet Şimşek, müteahhitlerin yurt dışında aktif rol almasına büyük önem verdiklerini belirterek, cari açık sorununu aşma yolunun ihracat seferberliğinden geçtiğini, hizmet sektörü ve ihracatının da bu anlamda çok önemli olduğunu aktardı.

Turizm ve müteahhitlik sektörünün, Türkiye’nin hizmet ihracatının çok önemli ayakları olduğuna vurgulayan Şimşek, bu anlamda müteahhitlik sektörünün faaliyetlerini çok önemsediklerini kaydetti.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ilk defa büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmediğini dile getiren Mehmet Şimşek, bunun çok önemli bir sinyal olduğunu söyledi. Şimşek, ilk kez ufak da olsa yukarı yönlü bir revizyonun söz konusu olduğunu söyledi.

GELECEK YIL BÜYÜME BEKLENTİSİ 3.8’E ÇIKAR

Mehmet Şimşek, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin geçen yıla göre çok daha iyi bir performansla yollarına devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu: “Büyüme geçen yıl yüzde 3 civarındaydı, bu sene yüzde 3.5 civarında olması öngörülüyor. Gelecek sene yüzde 3.8’e çıkar diye bir beklenti var, bu olumlu bir trend. Özellikle yakın coğrafyamızdaki birçok ülkenin, emtia ve petrol fiyatlarına bağlı performans gösterdiğini dikkate alırsak, son dönemde emtia ve petrol fiyatlarında sınırlı ölçüde de olsa toparlanmanın yakın çevremize de yansıyacağının, dolayısıyla Türkiye ve sektör açısından olumlu bir gelişme olduğunun altını çizmek istiyorum”

İNŞAAT TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR ALAN

Mehmet Şimşek, son olarak inşaat sektörüyle ilgili de Türkiye için çok önemli bir sektör olduğunu ve hükümetleri döneminde çok büyük bir gelişme kaydettiğini anımsattı.

İnşaat sektörünün 2002’den 2016’ya kadar reel olarak 2.8 kat büyüdüğü bilgisini veren Şimşek, “Ekonomideki payı da yüzde 4.3’ten yüzde 7.6’ya çıkmıştır. İstihdamdaki payı ise yüzde 4,5’tan yüzde 7,3’e ulaşmıştır. Türkiye’de 2009 sonrasında ilave 7 milyonun üzerinde istihdam sağlandı, bunun 740 binini inşaat sektörü sağladı” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER