SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8918
0,34%
EURO
6,8175
0,15%
ALTIN
230,31
-1,13%

İndirim tuzağına dikkat!

İndirim tuzağına dikkat! Mağazalar mevsim geçişi nedeniyle indirim yapıyormuş algısıyla elinde kalan stoku eritmeye çalışıyor.

İndirim tuzağına dikkat!
Bu haber 27 Şubat 2017 - 10:20 'de eklendi ve 256 kez görüntülendi.

Giyim ve ayakkabı mağazalarının sezon sonu nedeniyle yaptığı İndirim tuzağına dikkat! Çift yüzdeli indirim yöntemi ile mağazalar indirim yapıyormuş algısı oluşturuyor.

İndirim tuzak olabilir!

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, mevsim geçişi yaşadığımız şu günlerde firmaların elinde kalan stoku eritmek için “sezon sonu kampanyaları”na yöneldiğini belirterek, vitrinlere asılan “çift yüzdeli indirim”lere karşı dikkatli olunmasını istedi.

Ağaoğlu, ilkbahar sezonuna geçiş sürecinin yaşandığı bugünlerde mağazacılık sektörünün müşteri çekmek için yeni taktikler ürettiğini vurguladı.

Özellikle mevsim geçiş dönemlerinde perakende satış yapan ayakkabı, giysi mağazalarının eski sezon stoklarını eritmek için pazarlama faaliyetini artırdığını dile getiren Ağaoğlu, “Tüketicilerin ürünlerin fiyatını önce yükseltip sonra indirmiş gibi yapan firmaları bilmesi gerekiyor. Birçoğu da biliyor.” dedi.

“Daha fazla indirim yapılıyormuş algısı”

Ağaoğlu, fiyatların tüketiciler tarafından takip edilmesi sonucu indirim dönemlerinde beklediğini bulamayan satıcıların yeni taktikler geliştirmeye başladıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Firmalar veya markalar, mağazaların vitrin camlarına, ilan ve tabelalarına iki kez yüzdelik oranı belirterek gerçeğinden daha fazla fiyat düşürmüş algısı yaratmaya çalışıyorlar. Bir giyim firması, cekette ‘yüzde 50 + yüzde 20 indirim’ yazarak sanki yüzde 70 fiyat düşürmüş gibi görünüyor. Aslında bu, yüzde 60’a denk geliyor ama birçok tüketici bunu fark etmiyor. 100 liralık bir üründe 70 lira indirim yapıyor sanıyorsunuz ama ödemeye gelince 60 lira indirim ortaya çıkıyor çünkü ikinci indirimi genellikle ilk yapılan indirimden sonra oluşan düşük fiyat üzerinden uyguluyorlar. Tüketiciler bu tür aldatmacalara karşı dikkatli olmalılar.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER