SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

İnşaat sektörü ne durumda? Gayrimenkul ve konut sektöründeki son gelişmeler neler?

Türkiye İMSAD tarafından, inşaat sektörüne yönelik mayıs 2017 raporu açıklandı. Rapora göre inşaat sektörünün iştahı ilk çeyrekteki zayıflamanın ardından geçen ay önemli bir sıçrama kaydettiği belirtildi.

İnşaat sektörü ne durumda? Gayrimenkul ve konut sektöründeki son gelişmeler neler?
Bu haber 05 Haziran 2017 - 16:31 'de eklendi ve 137 kez görüntülendi.

Türkiye İMSAD tarafından, inşaat sektörüne yönelik mayıs 2017 raporu açıklandı. Rapora göre inşaat sektörünün iştahı ilk çeyrekteki zayıflamanın ardından geçen ay önemli bir sıçrama kaydettiği belirtildi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), Sektör Raporu Mayıs 2017’yi açıkladı. Söz konusu raporda yılın ilk çeyreğinde yapı ruhsatları ve yeni iş iştahında gözlenen zayıflamanın ardından, mevsimselliğin de etkisiyle mayısta mevcut inşaat işlerinde sıçrama yaşandığını bildirdi.

Rapor verilerine göre yılın ilk 4 ayında alınan yapı ruhsatları 2017’nin ilk üç ayında önceki yıl aynı döneme göre bina sayısı olarak yüzde 15, yüzölçümü olarak yüzde 17.2, değer olarak yüzde 3.6 ve daire sayısı olarak da yüzde 11.6 düşüş yaşandı.

YAPI RUHSATI VERİLEN BİNALARIN YÜZÖLÇÜMÜ 45 MİLYON METREKARE

Raporda yapı ruhsatı verilen binaların metrekare büyüklüğüne de yer verildi. Buna göre Ocak-mart toplamında yapı ruhsatı verilen binaların yüzölçümü 45 milyon metrekare, bunun 25.4 milyon metrekaresi konut, 10 milyon metrekaresi konut dışı ve 9.6 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı olarak ön plana çıktı.

YAPI İZİNLERİNDE ARTIŞ

İlk çeyrekte yapı izinleri metrekare olarak artış gösterdi. Buna göre yapı izinleri yüzde 22 artarak 39.3 milyon metrekareye yükseldi. Raporda, konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi: “Mevcut inşaat işleri seviyesi ise mayıs ayında, nisana göre 10 puan arttı. Böylece mayıs ayındaki mevcut işler seviyesi geçen yılın mayıs ayındaki mevcut işler seviyesinin de 7.2 puan üzerine çıktı. Mevsimsellik ile birlikte hızlı bir toparlanma yaşanan inşaat sektöründe, verilen desteklerin de olumlu etkisi görüldü”

KONUT SATIŞLARINDAKİ PERFORMANS BİR SÜRE DAHA SÜRECEK

Raporda mart ayında hızlanan konut satışları artışının nisan ayında da devam ettiği anımsatılarak, nisan ayında konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.6 artarak, 114 bin 446 adet olduğu kaydedildi.

Sektörde uygulanan kampanyalar ve sağlanan desteklerin satışlara katkısının ve desteğinin nisan ayında sürdüğü, özellikle konut kredi faiz oranlarının düşük kalmasının da satışları desteklediği aktarılarak, bu çerçevede konut satışlarındaki performansın bir süre daha sürmesinin beklendiği dile getirildi.

SEKTÖRDE SENET VE PEŞİNAT ÖN PLANA ÇIKTI

Bu arada sektörde senet kullanımı artarken, peşinat oranı ise azaldı. Rapora göre 2017’nin ilk dört ayında markalı projelerden konut satın alanların peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranlarının da incelendiğinde konut alımında senet kullanım oranının yüzde 50’ye yaklaştığı gözlendi.

Nisan ayında peşinat kullanım oranı yüzde 18’e gerilerken; banka kredisi kullanım oranı yüzde 35’e, senet kullanım oranının ise yüzde 47’ye çıktı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER