SON DAKİKA

BIST100
90.532
0,00%
DOLAR
5,3756
0,19%
EURO
6,0989
0,23%
ALTIN
214,06
0,15%

İnternet Vergi Dairesi nedir ve nasıl kullanılır?

İnternet Vergi Dairesi, kısaca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vatandaşlara vergi konularında sanal ortamda sunduğu hizmetin adıdır. Birçok özel ve tüzel kişilerin işlemlerini vergi dairelerine gitmeden internet aracılığıyla halletmesini sağlayan İnternet Vergi Dairesi, vatandaşa kolaylıklar getirmektedir. İnternet vergi dairesi aracılığıyla vatandaşlar, vergi dairesine gitmeden yasalarımızın el verdiği koşullarda almanız gereken belgeleri alabileceğiniz bir mecradır. İnternet Vergi dairesi nedir ve nasıl kullanılır? gibi sıkça sorulan soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz...

İnternet Vergi Dairesi nedir ve nasıl kullanılır?
Bu haber 08 Temmuz 2017 - 18:00 'de eklendi ve 242 kez görüntülendi.

İnternet Vergi Dairesi, kısaca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vatandaşlara vergi konularında sanal ortamda sunduğu hizmetin adıdır. Birçok özel ve tüzel kişilerin işlemlerini vergi dairelerine gitmeden internet aracılığıyla halletmesini sağlayan İnternet Vergi Dairesi, vatandaşa kolaylıklar getirmektedir. İnternet vergi dairesi aracılığıyla vatandaşlar, vergi dairesine gitmeden yasalarımızın el verdiği koşullarda almanız gereken belgeleri alabileceğiniz bir mecradır. İnternet Vergi dairesi nedir ve nasıl kullanılır? gibi sıkça sorulan soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz…

Özellikle birçok bilgisayar sistemini birbirine bağlayan, dünya çapına yayılmış olan bir iletişim ağı olarak insanların hayatını kolaylaştıran ve hayatın bir parçası haline gelen internet, özel kurumlar veya kuruluşlar kadar kamu kurum veya kuruluşlarının da vazgeçemediği ya da kayıtsız kalamadığı bir olgu haline gelmiştir. İş hayatında, özel ile resmi faaliyetlerin birbiriyle iç içe olması münasebetiyle bilgi ve belge alışverişi yoğun bir trafik oluşturmaktadır. Bu trafik de zaman ve mekan açısından birçok kişinin sorunu haline gelmiştir. Bu noktada devreye giren kurumlar da interneti resmi işlerin halledilmesi konusunda kullanma yoluna gitmiştir.

İnternetin nimetlerinden faydalanan kurumlardan biri de Gelir İderasi Başkanlığı olmuştur .Gelir İdaresi Başkanlığı, internet sitesi üzerinden İnternet Vergi Dairesi uygulamasıyla vatandaşların ihtiyacı olan resmi belgeleri birkaç dakikada ulaşıma açma kolaylığı getirmiştir.

İNTERNET VERGİ DAİRESİ NE İŞE YARAR?

İnternet Vergi Dairesi, bilgisayarınız, tabletiniz ya da cep telefonunuzdan internet aracılığı ile vergi borçlarınıza yönelik sorgu, bu borçların ödenmesi ve takibini yapabileceğiniz bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır.

İNTERNET VERGİ DAİRESİ NASIL KULLANILIR?

Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı olan İnternet vergi dairesi kullanımı için öncelikle kod ve şifre gerekmektedir. Bu şifre ya da kod alımı özel ve tüzel kişiler için farklılık göstermektedir. Tüzel kişi için İnternet vergi dairesi hesabınız yoksa internet vergi dairesi sitesinin formlar kısmından ulaşabileceğiniz İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu (Tüzel Kişiler)’nu doldurup bu formun alt kısmında yer alan Beyan Metnini imzaladıktan sonra kurum yetkilisinin veya yetkilinin zarf teslim yazısı ile yetkilendirdiği bir kişinin belgelerle birlikte bağlı bulunan Vergi Dairesine giderek fiilen başvuru yapması gerekecektir.

İnternet Vergi Dairesi hesabı olmayan gerçek kişiler için de yine İnternet Vergi Dairesi sitesinin formlar kısmından ulaşabileceğiniz İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu (Gerçek Kişiler)’nu doldurup bu formun alt kısmında yer alan Beyan Metnini imzaladıktan sonra bağlı bulunduğu Vergi Dairesine giderek başvuruyu şahsen yapması gerekecektir.

İNTERNET VERGİ DAİRESİ GİRİŞİ VE YAPILACAK İŞLEMLER NELERDİR?

İnternet vergi dairesi girişi açılan sayfada istenilen bilgilerin doldurulmasıyla mümkün olacaktır. Kullanıcı kodu ve şifreniz ile yapacağınız girişte yapacağınız işlemler arasında bilgi girişi, dilekçeler, sorgulamalar, KDV İade Talebi Listelerini Gönderme, Gelir-Kurumlar Vergisi İade Talebi Girişi (GEKSİS) Kılavuzu’dur.

İNTERNET VERGİ DAİRESİ UYGULAMASINA TC KİMLİK NO İLE GİRMEK

TC kimlik no ile İnternet Vergi Dairesi girişinde ise doğum tarihiniz, anne kızlık soy adı ve yakın akrabalarınızdan birinin T.C kimlik numarası istenilecektir. İnternet vergi dairesi uygulamasına bu yöntemle giriş yapanların kullanacağı işlemler ise şöyledir: “Borç Ödeme İşlemleri, Motorlu Taşıtlar, Borç Sorgulama, Kira Beyannamesi, İhbar İşlemleri”

İNTERNET VERGİ DAİRESİ UYGULAMASINA E-DEVLET İLE GİRİŞ

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi girişi için e-devlet şifresi de geçerlidir. Bu yöntemle İnternet Vergi Dairesi girişinde yapılacak işlemler arasında da borç ödeme işlemleri, motorlu taşıtlar, borç sorgulama, kira beyannamesi ve ihbar işlemleri yapılabilmektedir.

İNTERNET VERGİ DAİRESİ ŞİFRESİZ GİRİŞ

Herhangi bir şifre girmeden işlemler de bulunan İnternet vergi dairesi uygulamasında bilgi almak, vergi hesaplamak veya vergi ödemek için yapacağınız işleme göre taşıtın plakası ve tescil tarihi, tecil dosya numarası, tahakkuk fiş numarası gibi bilgileri girerek de sorgulama ve ödeme gerçekleştirilebilmektedir. Bunların dışında İnternet Vergi Dairesi uygulamasından sorgulama yapacağınız konular arasında Vergi Dairesindeki kişiye ait kimlik bilgilerini, Tahakkuk, tahsilat, vadesi gelen ve gelmeyen borç bilgilerini, İkmalen veya re’sen tarh edilen vergilere ait bilgileri, Yurt dışı çıkış yasağı bilgileri, Gümrük çıkış beyannameleri tescil numarası, gümrük idaresi, kapanma tarihi bilgilerini, İşlenemeyen ödeme veya kayıtları, Ödeme planlarını ve taksit ödemeleri de mevcuttur.

İnternet vergi dairesi girişi için tıklayın!

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER