SON DAKİKA

BIST100
94.348
0,00%
DOLAR
6,3481
0,54%
EURO
7,4340
0,71%
ALTIN
243,89
-0,03%

İnternetten alışveriş güvenli mi? İşte yanıtı

İnternetten alışveriş, beraberinde birçok sorunu da getiriyor. Yapılan araştırmalarda sadece İstanbul’da 20 bin e-dolandırıcılık dosyası birikmiş durumda.

İnternetten alışveriş güvenli mi? İşte yanıtı
Bu haber 17 Mayıs 2017 - 10:57 'de eklendi ve 202 kez görüntülendi.

Son yıllarda yayılan internetten alışveriş, beraberinde birçok sorunu da getiriyor. Yapılan araştırmalara göre sadece İstanbul’da 20 bin e-dolandırıcılık dosyası birikmiş durumda.

İNTERNET DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT

Özellikle son birkaç günde içinde Türkiye’nin de bulunduğu 150 ülkeyi etkileyen ‘fidyeci WannaCry’ virüsü, gözleri bilişim yoluyla yapılan dolandırıcılığa çevirdi.

İnternet üzerinden kredi kartları ile yapılan alışverişlerde dolandırıcılığın hızla arttığı görülüyor. Alınan bilgilere göre bu konuda, sadece İstanbul’daki bile soruşturma aşamasında 20 bini aşkın dosya bulunuyor.

UZMAN AVUKAT SIKINTISI

Bu durumla karşı kalan kişiler, konusunun ehli avukat bulma noktasında sıkıntı çekiyor. E-dolandırıcı maduru kişiler, hukuki yollara başvurmak istediklerinde bu konuda uzmanlaşmış hukuk bürolarının sayılarının son derece kısıtlı olduğu gerçeğiyle karşılaşıyor.

SUÇLULAR TESPİT EDİLEMİYOR

Mağdurların suç duyuruları davaya dönüşse bile şüpheliler tespit edilemiyor veya yakalanamıyor.

HESAPLARINIZI DÜZENLİ TAKİP EDİN

Uzmanlar, bu mağduriyetlerin en aza indirme adına reçeteler de sunuyor. Buna göre hukukçular, internetten kredi kartı ile alışveriş yapanlar başta olmak üzere herkese öncelikle kendi hesap ekstrelerini düzenli şekilde incelemelerini öneriyor. Karşılaşılan tutarsızlık durumunda ise hemen bankayla iletişime geçilmesi önerisinde bulunuluyor.

E DOLANDIRICILIK NASIL YAPILIYOR?

E dolandırıcılık internet üzerinden kullanıcının banka ve kişisel bilgilerinin ele geçirilmesiyle gerçekleşiyor. En sık kullanılan yöntem ‘phishing’ olarak dikkat çekiyor. Bu yöntem sayesinde mağdura bir banka ya da alışveriş sitesinin e-postasına benzer sahte bir e-posta gönderilerek mağdurun kendi kişisel bilgileri ile siteye giriş yapması isteniyor ve girilen bilgiler dolandırıcıya ait web sayfasına yönlendiriliyor.

DİKKAT BANKA TC KİMLİK NO SORMUYOR

Bu arada yetkililer mağdurların çoğunun banka ekstrelerini düzenli olarak kontrol etmedikleri için dolandırıldıklarının farkına varamadıklarını söylüyor. Dolandırıcılar kimi zaman da kişileri çağrı merkezi personeli gibi arayarak, kartlarının kopyalandığını söylemek kaydıyla, kartın kullanıma kapatılması için cep telefonunuza gelen şifreyi, TC kimlik numaranızı isteyebiliyor. Ancak bankalar kartın kullanıma kapatılması için TC kimlik no talebinde bulunmuyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER