SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

İnternetten film izleyenler dikkat! Bunu yapanlar yandı!

Telif haklarına yönelik hazırlanan yasa taslağı kapsamında 'korsan film ve dizileri farklı mecralarda paylaşma eylemlerine ceza geliyor.

İnternetten film izleyenler dikkat! Bunu yapanlar yandı!
Bu haber 11 Mayıs 2017 - 13:44 'de eklendi ve 265 kez görüntülendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, telif haklarına yönelik hazırlanan yasa taslağı kapsamında ‘korsan film ve dizileri farklı mecralarda paylaşma eylemlerine “internet yavaşlatma” cezası getiriyor.

Bakanlık tarafından hazırlanan yasa gereği internetten film veya dizi indirip izleyen değil de bu filmi “Torrent” gibi programlar üzerinden farklı kullanıcılara yayan aboneler, kurulacak, ‘Dijital Telif Hakkı İhlalleriyle Mücadele Merkezleri’ tarafından iki uyarıda bulunulacağı, eylemlerin devam etmesi halinde ise bu kişilerin 6 aya kadar internet hızı yavaşlatılacağı bildirildi.

CEZAİ YAPTIRIMLAR NETLEŞMEYE BAŞLADI

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamuoyunun görüşüne açılan 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda değişiklik yapılmasına yönelik hazırlanan yasa taslağında yer alan cezai yaptırımların nasıl uygulanacağına yönelik detaylar da belli oldu.

İZLEYENLER DEĞİL, İNDİRİP YAYANLAR İÇİN

Buna göre yasa taslağıyla dijital dünyada yaşanan hak ihlallerine yönelik iki önemli tedbir getiriliyor. Bu bağlamda kamuoyunda ‘internetten film izleyene ceza’ olarak algılanan internet yavaşlatma cezası, esasında korsan filmleri izleyen değil, yayan bireysel internet kullanıcılarına yönelik.

Bu arada bireysel internet abonelerinin internetten herhangi bir filmi izlemeleri veya indirmeleri, cezai yaptırımların içerisinde yer almazken, abonenin indirdiği filmi “Torrent” gibi dosya paylaşım programları üzerinden yükleyip, farklı kullanıcılarla paylaşma eylemi ‘internet yavaşlatma’ cezasıyla cezalandırılacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER