SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

İslam dünyası üzerinde ‘islamfobik’ medya baskısı var

İslam dünyası üzerinde ‘islamfobik’ medya baskısı var
Bu haber 21 Aralık 2016 - 15:34 'de eklendi ve 244 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İslam dünyasının ‘islamfobik’ bir medyanın baskısı olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan’ın Cidde şehrindeki kongre sarayında, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından düzenlenen 11. İslam Enformasyon Bakanları Konferansı’na katılan Numan Kurtulmuş, burada gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Numan Kurtulmuş, oldukça kritik bir dönemde, söz konusu toplantının İİT üyelerini bir araya getirdiğini söyledi. Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Bugün dünyada sadece beş ülkenin, özellikle İslam ümmetinin önceliklerine yabancı olan beş ülkenin neden olduğu bir düzensizlik söz konusudur. Dünyanın birçok yerinde İslam toplumunun karşı karşıya olduğu ciddi insan hakları sorunları bulunmaktadır”

Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra gerçekleştirilen Sykes Picot anlaşmasıyla, İslam ümmetinin arasında yapay sınırlar çizildiğinu vurgulayan Kurtulmuş, “Günümüzde ise ikinci bir Sykes Picot ile bu kez İslam ümmetinin kalplerini ve zihinlerini bölmeyi hedefliyorlar. Şu anda İslam dünyası, enformasyon ve medya bakımından oryantalist ve İslamofobik bir küresel medyanın baskısı altındadır. Bu nedenledir ki yapılan bu toplantı İİT’nin yeni medya stratejileri geliştirmesi, üstün bilgi teknolojileri imkanlarından faydalanarak ortak hareket mekanizması oluşturması ve uygulaması noktasında önem ihtiva etmektedir. Geleneksel medya, yeni medya ve sosyal medya alanlarını etkin bir şekilde kullanmak üzere yeni bir strateji, yeni bir çerçeve belirlenmelidir. Bunun için ortak stratejiler belirlenmelidir ki İslam ümmetinin karşı karşıya olduğu gerçekler doğru bir şekilde anlatılabilsin. Bu çerçevede ortak politik, sosyal ve kültürel bakış açımız yansıtılmalı ve İslam’ın doğru yüzü paylaşılmalıdır. Yine bu toplantının başlığı olarak belirlenen ‘Terörizm ve İslamofobya ile Mücadelede Yeni Medyanın Rolü’ konusu oldukça uygundur” dedi.

İİT’NİN ÖNEMİ

İİT’nin sergilediği politikalar ve uygulamalara ilişkin de konuşan Kurtulmuş, şöyle devam etti: “Ne yazık ki paylaşmam gereken bir gerçeklik olarak, şu ana kadar İİT’nin sergilediği politikalar ve uygulamalar İslamofobya’ya karşı etkin bir sonuca bizleri ulaştırmamıştır. Dolayısıyla kaynaklarımızı etkin kullanamazsak ve proaktif mekanizmaları geliştiremezsek, yine aynı sonuçla karşı karşıya olmamız söz konusudur. Bu çerçevede geçen nisan ayında İstanbul’da düzenlenen ve kardeş üye ülke liderlerimizin aldığı stratejik kararların bir devamı olarak İslamofobyaya karşı dayanışmayı artırmak ve koordinasyonu sağlamak üzere önemli adımlar atılacaktır. 2025 kapsayıcı medya stratejisi ve İslamofobyaya karşı İİT medya stratejilerinin kabulü, gerçekleştireceğimiz bu toplantıda önemli bir yer tutmaktadır. Yeni atılan adımlar çerçevesinde, İİT’nin internet üzerinden yayını ile uydu kanalının hayata geçirilmesi önemlidir. Yapılan bütün çalışmalara Türkiye, katkı sunma konusunda kararlıdır ve bu konuda İİT’deki dost ülkelerimizin katkılarının değerinin de farkındadır”

FETÖ HERKES İÇİN TEHDİT

FETÖ’nün İİT üyesi dost ülkeler için de bir tehdit olduğunu anlatan Kurtulmuş, “FETÖ, sadece Türkiye için bir tehdit olmaktan öte İİT üyesi dost ülkelerimiz için de ciddi bir tehdit içermektedir. Halen 170 ülkede ağı bulunan bu hain örgüt, gençlerin zihinlerini bulandırarak, bulundukları ülke ve toplum üzerinde ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Bu önemli tehdidin bertaraf edilmesinde Türkiye her türlü destek ve tecrübe paylaşımına hazırdır. Maalesef bu örgüt, dini hassasiyetlerimizi de kötüye kullanarak, sapkın bir mehdi inancıyla sadece İslam dünyası için değil, bütün dünya için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Türk demokrasisi ve halkına karşı gerçekleştirilen bu hain darbe girişimi sonrası uluslararası medyanın takındığı iki yüzlü tutumu hiçbir zaman unutmayacağız. Türkiye’nin bu tecrübesi ayrıca İİT üyesi ülkeler için kapsayıcı bir medya stratejisinin ve alternatif medya mekanizmalarının ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermiştir”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER