SON DAKİKA

BIST100
98.466
-0,17%
DOLAR
5,6855
0,00%
EURO
6,5845
0,00%
ALTIN
223,62
-2,03%

İsrail gazına talip artıyor

Özel sektör, İsrail gazı için sadece kamunun değil kendilerinin de piyasaya girmesinin büyük fırsat olduğunu dile getiriliyor

İsrail gazına talip artıyor
Bu haber 12 Mayıs 2017 - 17:27 'de eklendi ve 150 kez görüntülendi.

Özel sektör, İsrail gazı için sadece kamunun değil kendilerinin de piyasaya girmesinin büyük fırsat olduğunu dile getiriliyor

Konuyla ilgili açıklama yapan Turcas Petrol Üst Yöneticisi Batu Aksoy, bu projenin özel sektörün piyasaya girmesi açısından büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Doğu Akdeniz doğalgazının piyasanın liberalizasyonu için büyük bir şans olduğunu aktaran Batu Aksoy, “Özel sektörün liderliğinde oluşturulacak bir konsorsiyumla ya da BOTAŞ ile iş birliği yaparak İsrail gazı Türkiye’ye getirilebilir. Mutlaka kamu-özel iş birliği yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketiminin 50 milyar metreküpe yaklaştığını vurgulayarak Aksoy, ülkeye getirilmesi planlanan doğalgazın fiyatının mevcut fiyatlarla rekabet edebilecek güçte olması gerektiğini kaydetti.

KAMU-ÖZEL İŞBİRLİĞİ

Doğu Akdeniz gazının Türkiye’ye getirilmesi sürecinde şu an Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının aktif rol üstlendiğini bildiren Aksoy, “Burada asıl soru, projede özel sektöre ne kadar yer verileceğidir. Piyasanın liberalizasyonu açısından İsrail gazı çok büyük bir şans. Özel sektörün liderliğinde oluşturulacak bir konsorsiyumla ya da BOTAŞ ile iş birliği yaparak İsrail gazı Türkiye’ye getirilebilir. Bu şekilde toplamda 8-10 milyar metreküp gazın Türkiye’ye getirilmesi, özel sektörün piyasaya girmesi açısından da büyük bir fırsat. Bunun tamamen kamu eliyle yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Biz özel sektörün de kapsayıcılık dahilinde işin içine alınması gerektiğine inanıyoruz. Mutlaka kamu-özel iş birliği yapılması gerekiyor”

DOĞALGAZ KONTRAT SÜRELERİ SONA ERİYOR

Bu arada Aksoy, doğalgazda kontrat süreleri sona erdiğini söyledi. Türkiye’nin mevcut doğalgaz anlaşmalarında kontrat sürelerinin sona ermeye başladığını aktaran Batu Aksoy, Doğu Akdeniz gazının bu dönemde gündemde olmasının Türkiye açısından yeni kontratlar yapma konusunda önemli bir avantaj oluşturabileceğini dile getirdi.

BU FIRSATI KAÇIRMAMAMIZ LAZIM

Aksoy, avantajın değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Kamu buradaki pazarlık kuvvetini kaybetmek istemeyecektir. Mutlaka işin içinde olsun ama doğalgaz fiyatının geleneksel şekilde petrole endeksli olarak değil, Türkiye’de oluşacak bir doğalgaz merkezine veya BOTAŞ fiyatına endeksli bir iskontoyla alınması iyi bir fırsat olabilir. Ayrıca, fiyatların bazı uluslararası doğalgaz merkezlerine endekslenmesi de söz konusu olabilir. Avrupa’da petrole endeksli fiyatlandırma sisteminden pazar endeksli fiyata geçildi. Artık üreticilerin değil, tüketicilerin fiyatı dikte etmeye çalıştığı bir pazara doğru gidiyoruz. Bizim de bu fırsatı kaçırmamamız lazım” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER