SON DAKİKA

BIST100
93.699
0,94%
DOLAR
5,2996
-0,77%
EURO
6,0520
-0,62%
ALTIN
212,83
0,10%

İşsizlik maaşı nedir? İşsizlik maaşı kimler alabilir ve başvuru şartları nelerdir?

İşsizlik maaşı nedir ve nasıl alınır? İşsizlik maaşı kimler alabilir? İşsizlik maaşı ne kadar? soruları milyonlarca vatandaş tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. İşsizlik maaşı ile ilgili tüm bilgileri ve son dakika gelişmelerini haberimizde bulabilirsiniz.

İşsizlik maaşı nedir? İşsizlik maaşı kimler alabilir ve başvuru şartları nelerdir?
Bu haber 04 Temmuz 2017 - 17:51 'de eklendi ve 180 kez görüntülendi.

İşsizlik maaşı nedir ve nasıl alınır? İşsizlik maaşı kimler alabilir? soruları milyonlarca vatandaş tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. İşsizlik maaşı ile ilgili tüm bilgileri ve son dakika gelişmelerini haberimizde bulabilirsiniz.

Kimlerin İşsizlik maaşı alabileceği ve şartları kanun tarafından belirlenmiştir. İşsizlik maaşı ile ilgili koşullar kanunda şu şekilde yer alır:

– Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,

– Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.

İşsizlik maaşı elektronik sistemde veya bizzat İŞKUR birimlerine yapılabilmektedir. Başvurular işsiz kalındığından sonraki 30 gün içinde gerçekleştirilmelidir. Bunlara ek olarak e- Devlet üzerinden de başvuru talebi iletilebilir. Sürenin aşması halinde ise başvurular kabul edilmeyecektir.

6, 8 ve 10 AY MAAŞ

İşsizlik maaşı 6, 8 ve 10 ay olmak üze üç süreli olarak verilmektedir. Bu da sigorta primleriyle alakalı bir durumdur. Prim günü yüksek olanlar düşük olanlara oranla avantajlıdır. Buna göre 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği almaya hak kazanmaktadır.

İŞSİZLİK MAAŞI KESİLME HALLERİ

Maaşın kesilme halleri de mevcuttur. İşsizlik maaşı kesilme halleri ise İŞKUR tarafından teklif edilen bir işin son iş yerindeki şartları kapsamasına rağmen işi, haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir. İşsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin vatandaşların işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.
İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı öğrenilen vatandaşların “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir.

İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen ve haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerin işsizlik ödenekleri kesilmektedir. Ancak, bu hallerin sona ermesi durumunda, ödemelere yeniden başlanmaktadır. Ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçememektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ LİRA?

İşsizlik maaşı hesaplanırken son 4 aydaki brüt maaşınızın ortalaması kullanılıyor. Bunun yüzde 40’ı işsizlik maaşı olarak ödeniyor. Fakat işsizlik maaşı geçerli asgari ücretin yüzde 80’inden fazla ödenmiyor. Bu yılki işsizlik maaşı ise bin 422 TL olarak güncellendi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER