SON DAKİKA

BIST100
95.137
0,41%
DOLAR
5,8990
-0,29%
EURO
6,8348
-0,69%
ALTIN
231,24
-0,73%

İşsizlik oranı gelecek aydan itibaren düşüyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci açıkladı: "İşsizlik rakamları gelecek aydan itibaren düşecek"

İşsizlik oranı gelecek aydan itibaren düşüyor
Bu haber 03 Mayıs 2017 - 16:24 'de eklendi ve 188 kez görüntülendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci açıkladı: “İşsizlik rakamları gelecek aydan itibaren düşecek”

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bakan Tüfenkci Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğince (MÜSİAD) düzenlenen Ekonominin İyileştirilmesi Toplantısı’na katıldığı bildirildi.

FAİZLERİN BİRAZ DAHA DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRECEĞİZ

Tüfenkci yaptığı konuşmada, uyguladıkları faiz oranları nedeniyle bankaları eleştirerek, “Hala çok yüksek seviyede bulunan faiz oranlarının Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olduğuna işaret eden Tüfenkci, “Bunun çözümü konusunda bizlerin adım atması gerekiyor. Çünkü bu faiz oranlarıyla Türkiye’de yatırım yapma noktasında dezavantajlı konumdayız. İnşallah önümüzdeki dönem Türkiye’de faizlerin biraz daha düştüğünü göreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ İLE İLGİLİ YAPILANDIRMA…

Bankacılık sektöründe katılım bankalarının sayısını artırarak, finansa farklı bir boyut ve bakış açısı getirmeye çalıştıklarını dile getiren Tüfenkci, Üretim Reform Paketi ile organize sanayi bölgelerinin (OSB) yeniden yapılandırılacağını ve sanayiciye ciddi destekler verileceğini aktardı. Tüfenkci, sanayicinin karşılaştığı bürokratik engelleri kaldırmak adına gerekli düzenlemeleri yaptıklarını söyledi.

İŞSİZLİK İÇİN YÜZDE 5 BÜYÜMEK LAZIM

İstihdam ve enflasyon verilerine değinirken de işsizlik rakamlarının gelecek aydan itibaren düşeceğini, enflasyonda da yıl sonu itibariyle tek haneli rakamlara geçileceğini aktaran Tüfenkci, şöyle devam etti: “İşsizlik rakamları bu ay belli bir oranda yüksek geldi ama mayıstan itibaren bu oranların hızlı şekilde düşeceğini ifade edeyim. Yüzde 10-11 civarlarında işsizlik rakamlarıyla 2017’yi belki bitiririz. Enflasyonda da inşallah sene sonu itibariyle tek haneli rakamları yakalamış oluruz. Büyümede ben iyimserim. Özellikle kredi derecelendirme kuruluşları veya Dünya Bankası Türkiye’de yüzde 3 büyüme öngörüyorlar ama ben piyasanın içinden birisi olarak bu büyümenin yüzde 4 ve üstünde olacağını düşünüyorum. Bizim esasında Türkiye olarak yüzde 5’ten aşağı büyümememiz lazım ki işsizliği önleyebilelim”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER