SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

İşte Türkiye’nin süper markaları!

THY, Mercedes-Benz, Whatsapp, Samsung ve BMV'nin ilk 5 sırayı aldığı Türkiye'nin süper markaları açıklandı.

İşte Türkiye’nin süper markaları!
Bu haber 09 Haziran 2017 - 16:34 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

THY, Mercedes-Benz, Whatsapp, Samsung ve BMV’nin ilk 5 sırayı aldığı Türkiye’nin süper markaları açıklandı.

Superbrands Türkiye Yetkilisi Dilek Koç, Süpermarkalar Türkiye 2016 sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Süpermarkalar kapsamında ilk 5’te yer alan markalar THY, Mercedes-Benz, Whatsapp, Samsung ve BMW olarak sıralandı. Sonuçlar çok sürpriz olmadı, teknoloji ve araba markaları 181 marka içinde önemli yeri aldı. 181 markanın yüzde 57’si Türk markalarından oluşuyor. 103 markanın Türk markası olması önemli” diye konuştu.

Araştırma sonuçlarına ilişkin şu bilgileri veren Superbrands Türkiye Yetkilisi Dilek Koç, “Sonuçlar kapsamında ilk 5’te yer alan markalar THY, Mercedes-Benz, Whatsapp, Samsung ve BMW olarak sıralandı. Sonuçlar çok sürpriz olmadı, teknoloji ve araba markaları 181 marka içinde önemli yeri aldı. 181 markanın yüzde 57’si Türk markalarından oluşuyor. 103 markanın Türk markası olması önemli. İlk başladığımız yıllarda bu oran yüzde 50’nin altındaydı. 12 yıl içinde markalaşmanın önemine verilen değer, markaların bunu farketmesi ve yapılan çalışmalar ile markalar çok yol kat ettiler” ifadelerini kullandı.

Bu durumun Türk ekonomisi ve markalar için büyük övünç kaynağı olduğunu belirten Dilek Koç, “Baraj bu sene yüzde 67 olarak alındı. Öne çıkan kategorilere bakarsak, hızlı tüketim mallarının ön planda olduğunu görüyoruz. Yiyecek-içecek kategorisinde çikolata, gofret gibi hızlı tüketilen ve ucuz ürünler ön planda. Bu kategoriyi kişisel bakım ürünleri takip ediyor” şeklinde konuştu.

Koç, sıralamada bu yıl Müze / Kültür ve Etkinlik Merkezleri, Kitap ve Kırtasiye, Otel ve Turizm Acentaları, Gayrimenkul Pazarlama, Ofis Mobilya ve Malzemeleri gibi önemli kategorilerdeki hiç bir markanın barajı geçemediğini dile getiren Koç, bunun üzücü olduğunu aktardı.

12 YILDA TÜRK TÜKETİCİSİNİN DAVRANIŞI DEĞİŞTİ

Dilek Koç, Türk tüketicisinin eğiliminin değiştiğine işaret ederek, “Şu ana kadar yaptığımız altı araştırma sonucuna göre 12 yılda Türk tüketicisinin davranış biçiminde köklü değişiklikler var. Hızlı tüketim mallarına olan ilgi çok fazla artmış durumda, dijital dünya ile olan iletişim çok güçlenmiş durumda. Google kadınlar kategorisinde birinci sırada yer alıyor. 12 yıl önce başka bir tablo ile karşı karşıya iken bugün bambaşka bir atblo ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

ERKEKLER KADINLARA YÜK MÜ OLUYOR?

Koç, araştırmada ilginç sonuçlara ulaştıklarını belirtirken, “Erkekler biraz daha kadınların üzerinden yük almaya başladı” dedi.

Şehirlerin davranış biçimlerinin de değiştiğini anlatan Dilek Koç, İzmir ve Ankara’nın markalara daha sadık olduğunu, İstanbul’un geçen yıllara göre markalara verdiği puanlarda önemli düşüşler yaşadığını, İstanbul’da marka sadakatinin azaldığını, markaların bunu göz önünde bulundurması gerektiğini vurguladı.

Erkek tüketicilerde geçtiğimiz yıllarda hayaller ve arabaların ön planda olduğunun altını çizen Koç, “Bu sene baktığımızda, geçen yıllarda ailenin sağlığı ile kadınlar ilgilenirken, bu sene hastane kategorisinde erkeklerin söz sahibi olduğunu gördük. Bu da bize erkeklerin biraz daha aile sorumluluğunu almaya başladığını, kadınların üzerinde yük almaya başladıklarını düşündürmeye başladı. Sağlık kategorisinde ciddi erkek puanlamaları var” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER