SON DAKİKA

BIST100
96.471
1,82%
DOLAR
5,9507
0,59%
EURO
6,8875
0,07%
ALTIN
233,77
0,36%

İTaksi uygulamasıyla yeni dönem başlıyor; İşte BiTaksi’nin rakibi!

İstanbul'da taksi ulaşımında yeni dönem başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), taksi ulaşımını kolaylaştıracak İTAKSİ uygulamasını tanıttı.

İTaksi uygulamasıyla yeni dönem başlıyor; İşte BiTaksi’nin rakibi!
Bu haber 17 Mayıs 2017 - 18:15 'de eklendi ve 377 kez görüntülendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İTAKSİ uygulamasını tanıttı.

Cep telefonuna indirilen bir yazılımla en yakın taksiyi çağırarak, güvenli yolculuk yapılmasını sağlayacak İTAKSİ uygulaması, ilk etapta 4 bin takside hayata geçirilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, “İTAKSİ uygulaması ile sisteme kayıtlı araçların bir merkezden takibini yapmak, çağrı merkezi sayesinde vatandaşımızın taksiye daha hızlı ulaşabilmesini sağlamak, boşta gezen araçlarının sayısını azaltarak trafiği rahatlatabilmek ve ulaşımı erişilebilir hale getirmek için çalışmaları başlatıyoruz” şeklinde konuştu.

Hayri Baraçlı, uygulamanın Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli yazılım ile hayata geçirildiğini dile getirerek, araçlarda İstanbulkartın da kullanılabileceğini kaydetti.

İSTANBULKART İLE ÖDEME YAPILABİLECEK

Baraçlı, taksinin direksiyonuna geçerek uygulamanın detayları ile ilgili bilgi verdi. Araçların merkezi sistemden takip edileceğini aktaran Baraçlı, “Uygulamayı telefona indiriyoruz. En yakın taksi ile yolcuyu birbiriyle buluşturuyor, seyahati başlatıyoruz. Sonra da ödemeyi İstanbul kartla da yapıyoruz. Ödeme noktaları, seyahat güvenilirliği ve vatandaş mutluluğu açısından çok önemli bir çalışma” ifadelerini kullandı.

Baraçlı, araçların renklerinin segmentlerine göre belirlendiğini belirterek, “UKOMEnin aldığı kararla taksilerde yeni segmentler oluşturmaya çalışıyoruz. Bazılarının ücret tarifeleri farklı olacak dedi. Taksilerde sarıÿ renk normal segment, turkuaz renk ise üst segmenti gösterecek” şeklinde konuştu.

İTAKSİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Peki herkesin merakla beklediği İTAKSİ nasıl çalışıyor? İşte detaylar!

“* Araç çalıştığında cihaz otomatik olarak çalışır ve araç çalıştığı müddetçe cihaz da çalışacaktır.

* Aracın çağrı kabul etmesi için, sürücünün sisteme giriş yapması gereklidir. Sürücü kimliği doğrulaması veritabanı üzerinden yapılacaktır.

* Veritabanı zamanında cevap vermez ise, Taksi Yönetim Portalı veritabanındaki bilgiler ile doğrulama yapılacaktır.

* Sisteme, kayıtlı sürücüler tarafından giriş yapılmadığı durumlarda,ÿ sürücünün yolculuk başlatması engellenmez ancak yönetime bildirimde bulunulur

* Cihaza yeni bir sürücünün giriş yapabilmesi için, mevcut kullanıcı oturumu onay alınarak sonlandırılır.

* Çağrı ekranında, harita üzerinde aracın konumu, müşteri kabul mesafesi ve müsaitlik durumu (meşgul/uygun/yolcu var) görülür. Müşteri kabul mesafesi yönetimce belirlenen aralıktan seçilir.

* Yolculardan çağrı geldiğinde; çağrı oluşturan yolcunun (maskelenmiş) isim ve soyisim bilgisi, çağrı oluşturulan adres, ödeme tipi, aracın ve yolcunun harita üzerindeki konumu ve çağrı başlangıç noktasına rota oluşturulan bir ekran gelir.

* Gelen çağrıda Kabul et ve Yoksay butonları vardır. Sürücü çağrıyı kabul ederse Yolcuya Gidiliyor ekranı gelir. Bu ekranda müşterinin konumu ve o noktaya rotalama görülür. Müşteriye ulaşıldığında Seyahati Başlat butonu veya ilgili taksimetre butonu ile seyahat başlatılır.

* Gelen çağrı reddedilirse uygulama çağrı ekranına geri döner”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER