SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Japonlar DASK için geliyor

Japonlar DASK sistemini incelemek için Türkiye'ye gelecek. Ayrıca bir yazılım şirketi DASK için yeni modeller geliştiriliyor.

Japonlar DASK için geliyor
Bu haber 10 Mart 2017 - 14:36 'de eklendi ve 215 kez görüntülendi.

Türkiye’nin afetlerle ilgili geliştirdiği Afet Yönetim Sistemi, depremler ülkesi Japonya için örnek oldu. Japonlar sistemi incelemek için Türkiye’ye gelecek. Ayrıca DASK için yeni modeller geliştiriliyor.

Deprem gibi doğal afetlerde mağdurlar için en önemli unsur hemen ödeme yapılmasıdır. Dünyada mağdurlar için 2 farklı yaklaşım ve uygulama öne çıkıyor. Yeni Zelanda depremden 1-1,5 yıl sonra ödeme yaparken, Japonya hasarları hemen ödeyen bir yöntem izledi.

DASK için yeni model geliştirildi

Dünyanın önde gelen yazılım firmalarından SAP, bu iki örneği analiz ederek Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) için yeni bir model geliştirdi. Türkiye’nin uzaydan görüntüleri alınarak bir veri tabanı oluşturuldu. Türkiye’deki 60’a yakın sigorta şirketi yılda 2-3 milyona yakın hasar dosyası işlerken, bu proje sayesinde tek bir kurum, tüm bu şirketlerden fazla dosyayı muhtemel bir afette hızlı ve doğru şekilde işleyebilecek altyapıya kavuştu.

Projeyle, DASK’ın sistemi, büyük miktarlı hasar dosyalarının etkin bir şekilde işlenebilmesi ve sigortalılara tazminatların en hızlı ve doğru şekilde ödenmesi için yenilendi. Sisteme altlık olarak, birçok kurumda büyük boyutlu operasyonlarda kullanılan SAP yazılımı seçildi. Sistemin oluşturulmasında Türkiye’de deprem alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla bilgi alışverişinde bulunuldu. Yakın zamanda Japonya ve Yeni Zelanda’daki depremlerin tecrübelerinden de yararlanıldı.

Yeni sistemle, ihbardan tazminatın ödenmesine ve hukuk sürecine kadar tüm akışlar yazılım üzerinden yönetilerek izlenebiliyor. Hasar tespit ve ekspertiz sürecinde mobil cihazlar kullanılabiliyor. Bu sayede sahadan merkeze çevrimiçi hızlı veri akışı sağlanıyor. Muallak hasar ve tazminat hesaplamada adil ve hızlı operasyon için DASK’a özel bir maliyetleme modeli oluşturuldu. Sigortalıların ödemelerini hızlı ve verimli şekilde alabilmeleri için banka sistemiyle çevrimiçi entegrasyon sağlandı.

Japonya’nın Doğal Afetlerle Mücadele Kurumu, Afet Yönetim Sistemi Projesi ile yakından ilgilenen kurumlardan biri oldu. Japon ekiplere uzaktan çok sayıda sunum ve demo yapıldı. Bu çalışmalar sonrası kurum, DASK’ı ziyaret etmeye karar verdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER