SON DAKİKA

BIST100
92.021
-0,22%
DOLAR
5,3699
0,81%
EURO
6,1094
0,94%
ALTIN
215,03
0,92%

Kadir Topbaş’ın Koltuğu İçin Sürpriz İsim!

Kadir Topbaş'tan istifası ile boşalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın ismi ön çıktı.

Kadir Topbaş’ın Koltuğu İçin Sürpriz İsim!
Bu haber 25 Eylül 2017 - 11:16 'de eklendi ve 67 kez görüntülendi.

Kadir Topbaş’tan istifası ile boşalan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın ismi sürpriz bir şekilde ön çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı  görevinden istifa eden Kadir Topbaş’tan boşalan koltuğa yeni isim arayışları yoğun bir şekilde  devam ediyor. İstifanın ardından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ardından dün partisinin İstanbul İl Başkanlığı’ndaki genel istişare ve değerlendirme toplantısına yaptı.

İlk Turda 207 Oy Gerekiyor!

Parti İstanbul İl Başkanlığı’ndaki genel istişare toplantısına  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Ravza Kavakçı Kan, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden Kadir Topbaş, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci’nin de aralarında bulunduğu parti temsilcileri iştirak etti.

Toplantıda koltuğa oturacak yeni isimler üzerinde duruldu. Ortalama, 4 saat süren toplantıya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, Başkanlık seçiminin 28 Eylül Perşembe günü saat 15.00’da yapılacağı dillendiriliyor. Toplantıda Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın isminin ön plana çıktığı iddia ediliyor. Uysal’ın aday olacağı iddiaları ilk olarak CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından ifade edilmişti.

Mevlüt Uysal, Sürpriz İsim Oldu!

Öte yandan, İBB Meclisi’nde toplam 309 üye bulunuyor. Bu üyelerin 179’u Ak Partili, 121’i CHP’li, 2’si ise MHP’li üyelerden oluşuyor. Belediye Başkanlığı için Meclis’te yapılacak oylamada ilk turda başkanın belirlenmesi için aday olan isme 207 oy çıkması gerekiyor.  Fakat, çoğunluğu elinde bulunduran Ak Parti’nin üye sayısı gerekli olan söz konusu çoğunluğa ulaşamıyor. Oylamada, CHP veya Ak Parti’den biri, ilk turda birbirlerinin adayına destek vermezse, yeni başkan için salt çoğunluk Oy’un aranacağı ki, bu 156 oy oluyor ve 3. turda belirleniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER