SON DAKİKA

BIST100
90.037
-0,54%
DOLAR
5,3911
0,48%
EURO
6,1177
0,54%
ALTIN
215,22
0,69%

Kanal istanbul son durum

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul son durumu hakkında bilgi verdi. Bakan Ahmet Arslan Kanal İstanbul gibi büyük yatırımlarda "katkı payı" modelinin büyük yatırımlar için gündeme alındığını belirtti.

Kanal istanbul son durum
Bu haber 11 Temmuz 2017 - 14:25 'de eklendi ve 808 kez görüntülendi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul son durumu hakkında bilgi verdi. Bakan Ahmet Arslan Kanal İstanbul gibi büyük yatırımlarda “katkı payı” modelinin büyük yatırımlar için gündeme alındığını belirtti.

Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi 2017’e katılan ve burada konuşma yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin Asya ile Avrupa arasında köprü konumunda olduğunu, bu özelliğin hakkını vermek için tüm ulaşım türlerinde projeler hayata geçirdiklerini dile getirdi.

PROJELERE YENİLERİ EKLENECEK

Ahmet Arslan, bugüne kadar yapılan projelere yenilerinin ekleneceğini ifade ederek, Türkiye’den 3-4 saatlik uçuş mesafesinde ulaşılan insan sayısının 1,5 milyar olduğunu, bunların 31 trilyon dolarlık gayri safi yurt içi hasıla oluşturduğunu aktardı.

“Son 14 yılda ulaştırma alanında yaptığımız yatırımın bedeli yaklaşık 100 milyar dolar. Türk parası olarak da 320 milyar TL” diyen Arslan, bunların hepsini kamu kaynağı olarak yapmanın mümkün olduğunu söyledi. Arslan, ancak özel sektör dinamiklerini de hayata geçirmek istediklerini, özel sektör ile projelerin daha da hızlı hayata geçirilmesini ve katma değerlerinin geri dönüşünün hızlanmasını amaçladıklarını belirtti.

10 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Özel sektör-kamu iş birliğiyle çok başarılı projelere imza attıklarını anımsatan Arslan, bugüne kadar 10 milyar doların üzerine, 39 milyar TL’lik özel sektör iş birliğiyle yatırım yaptıklarını, şu an fiilen devam eden projelerin maliyetinin de yaklaşık 10 milyar dolar olduğunu dile getirdi.

KANAL İSTANBUL PROJESİ İÇİN FİNANSMAN MODEL

Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili finansman modelini çalıştıklarını söyledi.

Sadece ulaştırma alanında değil sağlıkta da yap-kirala metodunun başarılı şekilde uygulandığını belirten Arslan, kamu-özel iş birliğine en güzel örneğin şehir hastaneleri olduğunu vurguladı.

Arslan, şöyle konuştu: “Hatta yakın gelecekte ülkemizin en büyük projelerinden olacak Kanal İstanbul Projesi için de finans modelini çalışıyoruz. Taraflarla, kamu adına bu işin paydaşları olanlarla çalışıyoruz. Orada da çok daha farklı bir finans modeli geliştirmek, bu büyüklükte bir projeyi uygulayabilir kılmak adına yine süreç yürütüyoruz”

Bu arada Ahmet Arslan yaptığı değerlendirmede, projelere güvendiklerini ve güvendikleri için garantiler verdiklerini anımsatarak, “Bu garantiler başlangıçta kamuya yük gibi gözükmekle birlikte projeye olan güveni ortaya koyduğunuzda finansman maliyetini düşürüyorsunuz, riskleri azaltıyorsunuz. Olası günün sonunda bir risk gerçekleşirse kamu olarak karşılıyorsunuz. gerçekleşmezse boşu boşuna para vermemiş oluyorsunuz. Bunu da borç üslenim anlaşmasıyla özellikle sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER