SON DAKİKA

BIST100
93.699
0,94%
DOLAR
5,2996
-0,77%
EURO
6,0520
-0,62%
ALTIN
212,83
0,10%

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Zirvesi başladı…

Cumhurbaşkanı Erdoğa, "Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatının (KEİ) 25. Kuruluş Yıldönümü Zirvesi"nde açıklamalarda bulunuyor.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Zirvesi başladı…
Bu haber 22 Mayıs 2017 - 10:24 'de eklendi ve 179 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen “Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatının (KEİ) 25. Kuruluş Yıldönümü Zirvesi”nde açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Bu örgütün en büyük başarısı dünyanın en zor coğrafyalarından birisinde bölge ülkelerini aynı masa etrafında bir araya getirmesidir” ifadelerini kullandı.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nü sorunların çözümünde etkin bir araç haline getirmeleri gerektiği fikrini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu örgütün en büyük başarısı nedir?’ diye sorsalar, ‘Dünyanın en zor coğrafyalarından birinde bölge ülkelerini aynı masa çevresinde ve ortak paydalar etrafında bir araya getirebilme becerisidir’ derim. Bölge ülkeleri arasında elbette birtakım siyasi, hatta askeri sorunlar olabilir. Biz, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nü bu sorunlardan ne kadar uzakta tutabilirsek, o denli verimli çalışmasını sağlayabiliriz. Daha da ileri gidip örgütü bu sorunların çözümünde etkin bir araç haline getirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunun için kısır siyasi tartışmalara girmeden, farklılıklarımız değil, müştereklerimiz üzerinde yoğunlaşarak çalışmalarımızı yürütmeliyiz” diye konuştu.

AYRIMCILIK YAPMIYORUZ

Ticaretin ve yatırımların sağlıklı zeminde yürüyebilmesinin temel şartının huzur ve istikrar olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İçinde bulunduğumuz hassas Karadeniz coğrafyasının barış, istikrar ve refah içinde kalkınması hepimizin ortak amacı olmalıdır. Türkiye olarak ülkemize ilgi duyan tüm uluslararası yatırımcılara her türlü desteği veriyoruz. Bu konuda hiçbir ayrımcılık yapmıyoruz” şeklinde konuştu.

Erdoğan, örgüte üye ülkeler arasında ticaret ve yatırımların potansiyelinin çok altında olduğunu belirterek, “Adriyatik’ten Pasifik’e, Sibirya’dan Toroslar’a kadar uzanan bu engin coğrafyanın imkanlarını çok daha iyi değerlendirmenin yollarını aramalıyız. Sadece turizm alanındaki potansiyeli hakkıyla kullanabilmek dahi Karadeniz’in geleceğinde yepyeni bir dönemin başlamasını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER