SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Katar’a büyük şok

Önde gelen Arap ülkeleri Katar'la olan diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı. Suudi Arabistan Haber Ajansı SPA'da yer alan Dışişleri bakanlığı açıklamasında ülkenin milli güvenliği için Katar ile tüm diplomatik ilişkilerin kesildiğini, deniz ve hava sınırlarının da kapatıldığını duyurdu.

Katar’a büyük şok
Bu haber 05 Haziran 2017 - 10:12 'de eklendi ve 169 kez görüntülendi.

Önde gelen Arap ülkeleri Katar’la olan diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı. Suudi Arabistan Haber Ajansı SPA’da yer alan Dışişleri bakanlığı açıklamasında ülkenin milli güvenliği için Katar ile tüm diplomatik ilişkilerin kesildiğini, deniz ve hava sınırlarının da kapatıldığını duyurdu.

Suudi Arabistan’ın yanı sıra Bahreyn, Birlişik Arap Emirlikleri ve Mısır da Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini bildirdi. Suudi Arabistan Resmi Haber Ajansı SPA’da yayınlanan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Doha’nın açık ve gizli gerçekleştirdiği ciddi ihlaller, terör örgütlerini barındırarak teröre destek vermesi, basın yayın organlarında terör örgütlerinin propagandasını yapması, Katif ilindeki İran bağlantılı terör eylemlerini desteklemesi, aşırıları barındırması, Yemen’deki Husi militanları desteklemesi sonrasında Suudi Arabistan’ın bu kararları almak durumunda kaldığı” dile getirildi.

Açıklamada ayrıca “Katar’ın Bahreyn’de desteklediği terör eylemleri sonrasında kardeş ülke Bahreyn ile dayanışma çerçevesinde alındığı” belirtilerek, karar gereği Suudi Arabistan vatandaşlarının Katar’a seyahati ve ülkede sürekli oturumu ile Katarlı vatandaşların ülkeye gelmesi ve transit hava limanlarını kullanmasının yasaklandığı bildirildi.

HAC VE UMRE YAPACAK KATARLILAR ETKİLENMEYECEK

Bu arada Suudi Arabistan’da bulunan Katar vatandaşlarının güvenlik gerekçesiyle 14 günde ülkeyi terk etmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, ilişkilerin kesilmesi işleminden Hac ve Umre yapacak Katarlıları etkilemeyeceği dile getirildi.

BAE, MISIR VE BAHREYN DE İLİŞKİLERİ KESTİ

Öte yandan Birlişik Arap Emirlikleri (BAE) resmi haber ajansı ENA’da yayınlanan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında da , Bahreyn ve Suudi Arabistan’ın Katar ile ilişkileri kesme kararının desteklendiği, BAE’nin de Katar ile tüm diplomatik ilişkileri kestiği ifade edildi.

Söz konusu açıklamada ülkede bulunan Katarlı diplomatların 48 saat içinde, Katar vatandaşlarının da 14 gün içinde ülkeyi terk etmesi gerektiği, BAE vatandaşlarının da Katar’a seyahatinin yasaklandığı duyuruldu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı da “düşmanca tutumları” nedeniyle Mısır’ın Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklarken, şu ifadelere yer verdi: “Mısır yönetimi, düşmanca tavırları, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (Ihvan) yöneticilerini ülke topraklarında barındırması ve Mısır milli güvenliğini tehdit eden terör örgütlerinde destek vermesi nedeniyle Katar ile diplomatik ilişkileri kesmeyi kararlaştırmıştır” denildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER