SON DAKİKA

BIST100
94.082
1,16%
DOLAR
4,7873
-0,38%
EURO
5,6233
0,36%
ALTIN
189,65
0,31%

Kemal Kılıçdaroğlu: Demokrasi için ‘hayır’

Kemal Kılıçdaroğlu, "Ülkenin geleceği içindemokrasi lazım diyorsanız referandumda 'hayır' oyunu kullanmak zorundasınız" dedi

Kemal Kılıçdaroğlu: Demokrasi için ‘hayır’
Bu haber 10 Nisan 2017 - 18:20 'de eklendi ve 172 kez görüntülendi.

Referanduma 6 gün kala CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kocaeli’de sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu memleketin geleceği için gideceğiz referandumda oy kullanacağız. İşin özü, budur. Bu memlekete demokrasi lazım diyorsanız ‘hayır’ oyunu kullanmak zorundasınız” ifadelerini kullandı.

Kocaeli İzmit’te konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, geçmişte Mustafa Kemal Atatürk’e verilmeyen Meclis’i fesih yetkisinin, şimdi bir kişiye verilmek istendiğini dile getirdi.

Herkesin çocuklara, tarihe, demokrasiye, bayrağa ve vatana karşı sorumluluğu olduğunu kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, “Beşer şaşar. Hata insana mahsustur. Bütün yetkileri verdiğiniz bir kişi hata yaparsa faturayı 80 milyon ödeyecek. Demokratik sistemle tek adam rejimi arasındaki temel farklılık nedir? Demokratik sistemde bir kurum, bir kişi hata yaptığında onu bir başkası, bir başka kurum düzeltir. Tek kişilik yönetimde onun yaptığı hatanın düzeltilmesi mümkün değildir. Faturayı vatandaş öder. Önünüze gelecek düzenlemelerin ana kaynağı budur” şeklinde konuştu.

TAMAMEN DEMOKRASİYLE İLGİLİ

Anayasadaki Meclis’i feshetmenin şartını anlatan Kılıçdaroğlu, “Sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyun ve oyunuzu öyle kullanın. Bir kişi TBMM’yi hiçbir gerekçe göstermeden feshetsin mi, etmesin mi? Bu iş bu kadar basit. Bunun partilerle ilgisi yok. Bunun kişilerle de ilgisi yok. Tamamen demokrasiyle ilgili bir olaydır. Bunun sağı, solu da yok ortası da yok” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşların bu konuda sorumluluğu bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Hepimiz demokrasi içinde yaşamak istiyoruz. Benim gibi düşünmeyen insanın da düşüncesini özgürce ifade etmesi lazım. Demokrasi budur. Seçim olsa burada seçim propagandası yaparım ama seçim değil. Anayasa değişikliği, niçin böyle bir yetkiyi bir kişiye veriyoruz?” diye sordu.

Bu memleketin geleceği için oy kullanılacağını aktaran Kılıçdaroğlu, “İşin özü, budur. Eğer siz bunu kabul ediyorsanız, bu memlekete demokrasi lazım, bu memlekete hukuk lazım, bu memlekete adalet lazım diyorsanız ‘hayır’ oyunu kullanmak zorundasınız. Bir parti genel başkanı hakim tayin eder ve siz de o hakime davanız düşerse, siz de karşı görüşten olursanız o mahkemenin adalet dağıttığını düşünür müsünüz? Ben şahsen düşünmem. Nasıl olur da siyasi parti genel başkanı hakim tayin edecek. O adalete kim güvenecek” değerlendirmesinde bulundu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER