SON DAKİKA

BIST100
92.470
-2,22%
DOLAR
5,3679
0,96%
EURO
6,1288
0,59%
ALTIN
211,65
1,16%

Kentsel dönüşüm için yeni finansman modeli

Kentsel dönüşüm için Türkiye genelinde yılda 500 bin binanın dönüşümünün yapılması için yeni bir finansman modeli üzerinde çalışıyor.

Kentsel dönüşüm için yeni finansman modeli
Bu haber 27 Nisan 2017 - 15:53 'de eklendi ve 203 kez görüntülendi.

Kentsel dönüşüm ile ilgili yeni bir finansman modeli üzerinde çalışılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 200 bini İstanbul’da olmak üzere Türkiye genelinde yılda 500 bin binanın dönüşümünün yapılması için yeni bir finansman modeli üzerinde çalışıyor.

Kentsel dönüşüm konusuyla ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, belediye ve özel sektöre faizsiz olarak yılda 5 milyar dolar kredi dağıtılabileceğini kaydederek, bunun ekonomiye yıllık katkısının 45-50 milyar dolar olacağını dile getirdi.

ÖZHASEKİ’DEN DEPREM UYARISI

Gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında konuşan Bakan Özhaseki, kentsel dönüşümde finansman ve rezerv alan gibi iki temel sorununun çözümü için bazı formüller üzerinde çalıştıklarını aktararak, “Yılda en az 500 bin bağımsız birimin yıkılıp yeniden yapılmasını hedefliyoruz. Dile kolay bir rakam. 200 bini İstanbul, 300 bini de Anadolu için. İnşaat beraberinde tamamına yakını yerli, milli 250 ila 300 sektörü harekete geçiriyor. Dolayısıyla 500 bin konutun yapılması iç piyasada 45-50 milyar doların dönmesi demek. İki ciddi sorunumuz var, birisi finansman, ikincisi de rezerv alan sorunu” şeklinde konuştu.

KREDİ BAKANLIK BULACAK

Özhaseki, belediyelerin ve şahısların dönüşüm yapmak istediklerinde paraya ihtiyaç duyduklarını anımsatarak, “Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası gibi yatırım bankalarından biz kredi kullanabiliriz. Bu krediyi belediyelere verip faizini üstlenmek istiyoruz. Faizsiz, 2 yılı ödemesiz, 5 yıl vadeli olarak bunu onlara kullandırabiliriz. Bir başka ifadeyle belediyeye 100 lira verdim. Faizi sıfır olacak. 2 yıl bunu istemeyeceğim. O bu sürede inşaatı yapacak. Üçüncü yıldan itibaren de bana borcunu geri ödemeye başlayacak. Biz devlet olarak sadece faizine katlanacağız” ifadelerini kullandı.

ANADOLU İÇİN DE İLLER BANKASI DEVREYE GİREBİLİR

İstanbul için valilik bünyesinde kamu binalarını depreme dayanıklı hale getiren özel bir birim olduğunu kaydeden Bakan Özhaseki, “İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) Koordinasyon Birimi. Burayı gelecek seneden itibaren özelde de kullanabiliriz. Anadolu için de İller Bankası’nı devreye sokabiliriz” diye konuştu.

Bu arada kentsel dönüşüm için askeri alanlardan da faydalanılması konusunda Özhaseki, “Askeri alanlar biraz netameli bir konu. Ama şehir içinde kalan, yeşil olan askeri alanlar yüzde yüz park olacak. Ancak şehrin çeperlerinde topçu birlikleri var. Şehre 3 kilometre uzakta, park yapsanız kimse gelmeyecek. O zaman bu askeri alanların kentsel dönüşümde kullanılması doğru. Böyle milyonlarca metrekare alan var. Askeri arazi değerlendirilip kıymetli hale getirerek bu işin finansmanını sağlayacağız. Bir tek sıkışacağımız yer İstanbul; burayı da daha titiz çalışmamız lazım. Onun dışında Ankara için bile asla sorun olacağını sanmıyorum. Bir yerlere yığmanın ne manası var? Kızılay’dan çıkın 15 kilometre gidin binalar üst üste. Ne gerek var buna?” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER