SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Kıdem tazminatı açıklaması Başbakan Yıldırım’dan geldi

Birçok kişi kıdem tazminatı ile ilgili çalışmaların sonucunu merakla bekliyor. Kıdem tazminatı kalkıyor mu? Kıdem tazminatı güvence altına mı alınıyor? şeklindeki sorular gündem düşmüyor. Başbakan Binali Yıldırım, son dakika kıdem tazminatı açıklamasında bulundu.

Kıdem tazminatı açıklaması Başbakan Yıldırım’dan geldi
Bu haber 22 Haziran 2017 - 18:06 'de eklendi ve 149 kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım, son dakika kıdem tazminatı açıklamasında bulundu. Başbakan Yıldırım, kıdem tazminatı ile ilgili çalışmalarda adil bir çözüm bulacaklarını söyledi.

Bir açılışta konuşan Başbakan Binali Yıldırım, kıdem tazminatı konusunda açıklamalar yaptı. Binali Yıldırım, “Kıdem tazminatı, önemli konu. Burada prensibimiz çok açık, bu işin taraflarını bir araya getirip uzlaşma sağlayıncaya kadar gayret etmemiz lazım. Maksat üzüm yemek. Bunun için de anlaşacağız, anlatacağız. Ben eminim ki ülkenin geleceği sadece sanayicinin derdi değil, siyasetçinin derdi değil, çalışanın da derdi. Olmayınca, istediğin kadar iste. Nasıl olacak? Nereden vereceksin? Şimdi artık geçmiş dönemlerin ideolojik sendikacılığı bitti, ücret sendikacılığı bitti. İş yerinin altın üçgeni var şimdi. Çalışan, patron, iş yeri. Bu üçgenin bozulmaması lazım. Burada da sorumluluk herkese düşüyor. Biz hakemlik görevimizi yapacağız ve bu işi çalışanlarımızın hakkına, hukukuna halel getirmeden, onlara zarar vermeden, işverenin de sürdürülemez bir yük almasının önüne geçecek, adil bir çözüm bulacağız. Bu konudaki duruşumuz budur, kararımız budur. Bu iş hukukuyla ilgili serzenişinize, şikayetinize sonuna kadar katılıyorum. Bu sürdürülebilir bir iş değil. Burada da adalet” şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN’DAN BANKALARA

Konuşmasında bankalara seslenen Başbakan Yıldırım, ekonomik göstergelerin dünya göstergelerinin üzerinde olduğunu anımsatarak, “Bankalara bakıyoruz, faize, enflasyona vesaire, burada işler tersine dönüyor. Bunda bir yanlışlık yok mu? Siz bu işin erbabısınız, burada bir yanlışlık var. Bu doğal bir şey değil, sürdürülebilir de bir şey değil. Bunun çaresi var. Bu işi, biz tek taraflı yapmak istemiyoruz. Bankalara diyoruz ki ‘Gelin kardeşim, bak aklınızı başınıza alın, mevduat toplama yarışına girmeyin.’ Birbirleriyle yarışıyorlar. ‘Ne veriyorsun?’, ’13’, ‘Ben 13,2.’ Sanki efendim, balık mezbahasında müzayede yapıyor. Olur mu böyle şey? Parayı toplayacaksınız, sonra o parayı kullandıracak kimse bulamazsan ne yapacaksın? Turşusunu mu kuracaksın paranın? Alacaksın, bir yere vereceksin. O verdiğin yer de onu alacak… Şimdi sizin bütün çalışıp çabalayıp elde ettiğiniz katma değerin yüzde 55’ini finansman gideri olarak… Böyle bir şey olur mu? Bunun işçiliği, elektriği, nakliyesi, ham maddesi var. Hepsinin 55’ini bir seferde bankalara verdikten sonra geriye kalan 45 ile de nasıl geçineceksen geçin” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER