SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

Kıdem tazminatı düzenlemesinde neler var?

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı ile ilgili düzenlenmenin tamamlandığını belirterek. işçinin hakkının korunduğunu söyledi.

Kıdem tazminatı düzenlemesinde neler var?
Bu haber 10 Mayıs 2017 - 11:17 'de eklendi ve 271 kez görüntülendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı ile ilgili düzenlenmenin tamamlandığını söyledi.

Kıdem tazminatında yeni düzenleme EKK’da tartışıldıktan sonra sendikalarla görüşülecek. Ayrıca kıdem tazminatı konusunda Avusturya modeli üzerinde duruluyor.

KIDEM TAZMİNATI BELİRSİZLİĞİNE SON

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdam tazminatı konusunda mevcut yasayla işçinin zarar gördüğünü ve tamamen işçinin aleyhine olduğunu belirtti.

Müezzinoğlu, şöyle konuştu: “Uzun süredir bu tablo en ideal şekilde yalnız çalışanın yüzde 20’si yüzde 25’i bu en ideali. Yüzde 80’lik bir kitle tamamen mağdur. Bu kitlenin tamamen mağdur olduğunu gördüğümüz bunu iş veren görüyor. Sendika görüyor. Bunun bedelini çalışan insan ödüyor. Ana sorunu böyle görmek lazım. 10 milyonun mağdur olduğu bir sisteme daha çok rıza mı göstereceğiz”

Şimdiki düzenleme ile bir güvence olacağını vurgulayan Müezzinoğlu, “Hakkaniyetli olacak. Şeffaf olacak sürdürülebilir olacak. Bütün ana parametreleri binanın ana kolonları gibi işçi kardeşlerimizin alın terini koruyacak şekilde şekillendirmeye çalışıyoruz. Teknik çalışmaları dün itibariyle tamamladık” ifadelerini kullandı.

KIDEM TAZMİNATI NEDİR VE NASIL ALINIR?

Kıdem tazminatı belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılmak durumunda bulunan işçiye, çalıştığı süreye göre, iş yerince topluca ödenen paradır. Mevcut sistemde aynı iş yerinde 1 yıl çalışmak kıdem tazminatını hak etmek için yeterli. İstifa eden çalışan kıdem tazminatı alamaz, işverenin işten çıkarması gerekiyor. Ancak askerlik görevi, kadınların evlendikten sonra 1 yıl içinde istifa etmesi durumlarında da tazminat alınıyor. Sağlık sorununun işin yapılmasına engel oluşturması halinde de tazminata hak kazanılıyor. Çalışılan her bir yıl için 30 günlük brüt ücret tutarı kıdem tazminatı için ödeniyor. Bir yıllık kıdem bir aylık brüt maaş olarak hesaplanıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER