SON DAKİKA

BIST100
95.529
0,68%
DOLAR
6,3082
-1,20%
EURO
7,3852
-0,96%
ALTIN
243,19
-1,18%

Kıdem tazminatı fonu iki seçenekle geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni kıdem tazminatı sistemiyle ilgili iki seçenek olduğunu belirtti.

Kıdem tazminatı fonu iki seçenekle geliyor
Bu haber 16 Mayıs 2017 - 13:45 'de eklendi ve 262 kez görüntülendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni kıdem tazminatı sistemiyle ilgili iki seçenek olduğunu belirtti. Bakan Müezzinüoğlu, mevcut sistemde kalmak isteyenin yine aynı şekilde devam edebileceğini kaydederek, “Veya yeni sisteme geçmek istiyorsa işvereni ile anlaşıp geçebilir. Ancak yeni kıdem sistemi devreye girdikten sonra ilk defa işe girecek olanlar yeni sisteme dahil olacaklar” dedi.

Bir televizyon kanalında son günlerin en çok merak edilen konusu kıdem tazminati sistemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, konuyla ilgili teknik çalışmalar yapıldığını, ideal bir sistem uygulamaya çalıştıklarını aktardı.

Bugün kıdem tazminatı sistemi ile ilgili toplantıyı gerçekleştirmek istediklerini ancak toplantının yapılamama ihtimali olduğunu da dile getiren Bakan Müezzinoğlu, “Kıdem tazminatı yeni sistemde 4 ana kolu önemsiyoruz birincisi hak, ikincisi güvence, üçüncüsü şeffaflık, dördüncüsü de sürdürülebilirlik. Bu dört başlıktan vazgeçmiyoruz. Bu ana parametreler çereçevesinde teknik ekipler çalışmalarını yaptı. İnşallah bugün veya önümüzdeki günlerde paydaşlarımızla görüşmeye başlayacağız. Kazanılmış haklara baktığımızda yüzde 80 hak kaybı var. Yüzde 20’yi geçmiyor hakların alınabilirliği. 13 milyon çalışanımızın yüzde 80’i hak sahibi olamıyor” ifadelerini kullandı.

YENİ SİSTEMDE İKİ SEÇENEK OLACAK

Bakan Müezzinoğlu, yeni sistemde iki seçenekten bahsederek, şöyle konuştu: “Mevcutta sistemde kalmak isteyenler ben burada kalmak istiyorum diyerek kalabilir veya yeni sisteme geçmek istiyorsa işvereni ile anlaşıp geçebilir. Ancak yeni kıdem sistemi devreye girdikten sonra ilk defa işe girecek olanlar yeni sisteme dahil olacaklar”

KIDEM TAZMİNATI NEDİR? KİMLER KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR?

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren kıdem tazminatı nedir ve nasıl alınır sorusunun cevabını öğrenmek için tıklayın!

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER