SON DAKİKA

BIST100
103.200
2,04%
DOLAR
4,7112
0,07%
EURO
5,4936
-0,58%
ALTIN
197,32
-0,12%

Kıdem tazminatı fonu, taşeron işçiler… yarın Bakanlar Kurulu’nda!

Herkesin merakla beklediği kıdem tazminatı fonu ile ilgili Bakanlar Kurulu, yarın toplanıyor. Bakan Müezzinoğlu taşeron işçiler hakkında da konuştu.

Kıdem tazminatı fonu, taşeron işçiler… yarın Bakanlar Kurulu’nda!
Bu haber 28 Mayıs 2017 - 12:37 'de eklendi ve 201 kez görüntülendi.

Herkesin merakla beklediği kıdem tazminatı fonu ile ilgili Bakanlar Kurulu, yarın toplanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, kıdem tazminatı fonuna ilişkin çalışmanın yarın Bakanlar Kurulunda ele alınacağını bildirdi.

Bakanlığının kıdem tazminatına yönelik çalışmasının yarın Bakanlar Kurulu’na sunulacağını dile getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Kıdem tazminatı çalışmasını yarın Bakanlar Kuruluna sunacağız. Üçlü Danışma Kurulumuz var, işçi ve işveren sendikalarımız. Onlarla sonraki sürece geçip geçmeyeceğimize yarın karar vereceğiz. Belki yarın yeni bir çalışma isteyecektir Bakanlar Kurulumuz” ifadelerini kullandı.

TAŞERON İŞÇİ NE OLACAK, TAŞERONLAR İÇİN KÖTÜ HABER

Bakan taşeron işçiye ilişkin de açıklamada bulundu. Müezzinoğlu, taşeron işçilere kadro çalışmasına ilişkin hükümetin bir takvim belirlemediğini, takvim hazırlandığında ilgili bakanlıkların konu üzerinde çalışacağını aktardı.

EMEKLİLİKTE YAŞ SINIRI

Bakan Müezzinoğlu, yaşa takılan emeklilerin durumuna ilişkin de “Gelişmiş ülkeler, gayri safi milli geliri 20-30 bin euro veya dolar olan ülkelerde ortalama emekli yaşı 72, biz de daha yeni 52 oldu. Gelişmiş ülkeler emeklisine ortalama 17 yıl maaş öderken biz emeklilerimize ortalama 27 yıl maaş ödüyoruz. Bu sistemin sürdürülebilirliği yok. Bu sistemi ancak gençlerden alarak, ülkenin büyümesinden, dünya ile rekabetinden alarak sürdürebiliriz. Bu doğru değil. 65’ten önce emeklilik olan tek bir ülke bulamazlar. Biz de 2036’da kadınları 58’e, erkekleri de 60’a taşımaya çalışıyoruz emeklilik yaşında. Yaşa takılma durumunda, herkesin hedef yaşa konsantre olması lazım” ifadelerini kullandı.

Kıdem Tazminatı ve İş Kanunu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Kanunu İle İlgili Sıkça Sorulan Soruları kendi resmi sitesinde bir araya getirerek cevapladı. Kıdem tazminatının ödenmesi için gereken koşullar nelerdir? İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi ve evlilik nedeniyle ayrılan işçi kıdem tazminatı alabilir mi? Kıdem tazminatı hakkı nasıl hesaplanır? gibi soruların yer aldığı sitede Kıdem Tazminatı hakkında tüm merak edilen soruları bir tek ekranda cevapladı.

Kıdem Tazminatı fonu yapısının oluşturulmasıyla işçilerin “Ücreti artırılmayan işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir mi?, Fazla çalışma ücretine hangi hallerde hak kazanılmaktadır?, Eşinin doğum yapması nedeni ile işçiye kaç gün izin verilmesi gerekmektedir?” sorularının cevaplarını derlediğimiz haberimizde bulabilirsiniz.

Asgari ücretin 1400 TL olduğu ülkemizde İşçilere ücret kesme cezası verilmesinin koşulları nelerdir? gibi soruları ve kıdem tazminatı hakkında aklınızda hiç bir soru Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı çalışada eksik kalmayacak şekilde düzenlenmiş.

Kıdem Tazminatı ve İş Kanunu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları için TIKLAYIN!

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER