SON DAKİKA

BIST100
103.200
2,04%
DOLAR
4,7112
0,07%
EURO
5,4936
-0,58%
ALTIN
197,32
-0,12%

Kıdem tazminatı fonuna CHP’den itiraz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı olduklarını söyledi.

Kıdem tazminatı fonuna CHP’den itiraz
Bu haber 29 Mayıs 2017 - 17:43 'de eklendi ve 145 kez görüntülendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı olduklarını söyledi.

Son ayların değişmeyen gündemi kıdem tazminatı ile ilgili yapılan çalışmalara CHP kanadından itiraz geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Biz, sendikaların da talebi olan garanti fonu kurulmasını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Veli Ağbaba, İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı ile hükümetin Kıdem Tazminatı Fonuna ilişkin yürüttüğü çalışmaları eleştirdi. Ağbaba, CHP olarak, işçi sendikaların ‘hayır’ dediği böyle bir sisteme ‘evet’ demelerinin söz konusu olmadığını aktardı.

İŞÇİLER DEVLET ELİYLE HAKLARINDAN VAZGEÇİRİLECEK

Ağbaba, bir oldu bitti ile işçilerin devlet eliyle haklarından vazgeçirileceğini belirterek, “İşçiler yerine sermayenin güvenliği sağlanacak. Haklı olan değil güçlü olanın kazanacağı bir sistem yaratılacak. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hukuk devletidir. İşçi ile işveren arasındaki uyuşmazlık ne olursa olsun amaç bunu en kısa sürede halletmek değil, hukuk kurallarına göre çözmektir. Getirilen yöntemin adı arabuluculuk değil, ara bozuculuktur. İşçi ve işveren uyuşmazlığı arabuluculuk maskesi altında barıştırma ve pazarlık yapma basitliğine indirgenemeyecek kadar ciddi bir meseledir. Arabuluculuk yalnızca tarafların eşit olduğu durumda etkili olur. Mevcut düzende işçi ve işverenin eşit şartlarda hak arayamayacağı zaten ortadayken bir de süreci zorlaştırmak emekçilerin kalesine bir gol daha atılması demektir” şeklinde konuştu.

İŞ GÜVENCESİ ORTADAN MI KALKIYOR

Ağbaba, AK Parti’nin amacının iş güvencesinin ortadan kaldırmak olduğunu öne sürdü. Hükümet tarafından çalışmaları sürdürülen kıdem tazminatı fonuna ilişkin, söz konusu tazminatın fona devredilmesinin gelecekte toplu işten çıkarmalara yol açacağını dile getirdi.

Ağbaba, şöyle devam etti: “AKP’nin amacı Türkiye’de iş güvencesini tamamen ortadan kaldırmaktır. Bu konuda bizim tavrımız nettir; hak gaspına geçiş vermeyiz. Tüm sendikalar kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı. Bu planda emekçi lehine tek bir düzenleme dahi yok. ‘Kıdem tazminatını artık alabileceksiniz’ demenin hiçbir anlamı yok. Hem almaya hak kazanmayı zorlaştırıyorlar, hem de işten kolaylıkla atıldıktan sonra tazminatın önemi ikinci plana düşüyor. Bizim tavrımız nettir; kıdem tazminatının fona devredilmesine karşıyız. Biz, sendikaların da talebi olan garanti fonu kurulmasını öneriyoruz”

KIDEM TAZMİNATI İÇİN BAKANLA GÖRÜŞECEKLER

Bu arada Ağbaba, kazanılmış hakları geriye götürecek her türlü girişimin önünde duracaklarını belirterek, bu anlamda sendikalar ve emekçilerle işbirliği içinde olacaklarını dile getirdi. Ağbaba, CHP Emek Büroları’nın kıdem tazminatına ilişkin çalışması olduğunu da anımsatarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’yla bir görüşme yaparak bu çalışmayı kendisine aktarmayı planladıklarını da aktardı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER