SON DAKİKA

BIST100
103.200
2,04%
DOLAR
4,7112
0,07%
EURO
5,4936
-0,58%
ALTIN
197,32
-0,12%
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

Kıdem tazminatı fonunda ‘Avusturya modeli’

Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) Nurettin Özdebir, kıdem tazminatı konusunda Avusturya modelinin esas alınabileceğini söyledi.

Kıdem tazminatı fonunda ‘Avusturya modeli’
Bu haber 29 Mayıs 2017 - 10:32 'de eklendi ve 213 kez görüntülendi.

Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) Nurettin Özdebir, kıdem tazminatı konusunda Avusturya modelinin esas alınabileceğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebiri, “Kıdem tazminatı konusunda Avusturya Modeli’nin uygulanmasını ilk biz önermiştik. Son zamanlardaki tartışmaların bu model üzerinden yürütülmesini memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Söz konusu modelin, kıdem tazminatı konusundaki adil uygulamalardan biri olduğunu vurgulayan ASO Başkanı Nurettin Özdebiri, “İmalat sanayinde eleman bulma konusunda sıkıntı var. Birçok çalışan daha iyi ücretler teklif edildiği için iş yerlerini değiştiriyorlar. Bu da iş yerlerinde çalışan sirkülasyonunun artmasına neden oluyor. Kıdem tazminatı, çalışanların iş yerlerine sadakati açısından önemli bir konu. Mevcut durumda işçilerin yüzde 90’ı kıdem tazminatını alamıyorlar” diye konuştu.

30 GÜN YERİNE 10 ÜZERİNDEN HESAPLAMA

Nurettin Özdebir, yeni işe alımlarda kıdem tazminatının 30 gün yerine 10 gün üzerinden hesaplanması gönerisinde bulunarak, “Yeni düzenleme hem iş veren hem de çalışan açısından yararlı olacaktır” dedi.

Özdebir, Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99.8’nin KOBİ niteliğinde olduğu düşünüldüğünde kıdem tazminatının işletmeler açısından öneminin daha iyi anlaşılacağını aktardı.

AVUSTURYA MODELİ NEDİR?

“Avusturya modeli, kıdem tazminatının belirlenen özel finans şirketlerince oluşturulan fonlara işverenler tarafından aktarılması ve bu fonlarda değerlendirilmesi temeline dayanmaktadır. Bu model, işverenlerce, işçinin sözleşmesinin ikinci ayından itibaren, her ay işçi ücretlerinin belirlenen tutardaki kısmının, kıdem tazminatı primi olarak oluşturulan fona transferini öngörüyor. İşçilerin oluşturulan fonlarda biriken kıdem tazminatlarına erişimleri ise 3 yıl boyunca hesabına prim ödenmesi ve bunun yanında en son çalıştığı iş yerinden kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde ayrılması ile mümkün oluyor”