SON DAKİKA

BIST100
96.455
-1,03%
DOLAR
5,6465
0,19%
EURO
6,5107
0,64%
ALTIN
223,24
0,47%

Kıdem tazminatı ne olacak? Kıdem tazminatı kalkıyor mu?

Kıdem tazminatı kalkacak mı? Yoksa kıdem tazminatı ile ilgili çalışanlar lehine yeni bir düzenleme mi geliyor? CHP bu sorulara açıklık getirme adına çalıştay oluşturdu. Çalıştay, kıdem tazminatı ile ilgili yapılacak düzenlemeye yönelik görüşmeler yapıyor. İşte çalıştaydan gelen ilk haberler...

Kıdem tazminatı ne olacak? Kıdem tazminatı kalkıyor mu?
Bu haber 05 Haziran 2017 - 17:52 'de eklendi ve 290 kez görüntülendi.

CHP tarafından düzenlenen kıdem tazminatı çalıştayında işçi konfedarasyonu başkanlarıyla bir araya gelen Kemal Kılıçdaroğlu, “Önyargıları bırakıp ekmek yanlısı partilere oy vermelisiniz” ifadelerini kullandı.

Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Emek Büroları tarafından organize edilen kıdem tazminatı çalıştayında konuşan Parti Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, işçi konfederasyonlarına seslenerek, “Önyargıları bırakıp emek yanlısı partilere oy vermelisiniz” dedi.

Partisinin emek yanlısı bir tutum izlemesine karşılık yeterli ilgiyi görmediğini aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Önyargılarınızı bırakın. Sizlerden rica ediyorum, vicdanınızla düşünerek oy verin. Emek yanlısı politikaları uygulayan partiye oy verin” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, konfederasyonların benimseyeceği ortak tavrı kabul etmeye hazır olduğunu da belirterek, “Ortak çözüm üretilirse emin olun daha güçlü oluruz. Birlikte üretilen çözümü uygulamak, savunmak bizim boynumuzun borcu”

ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ ENGEL KALDIRILMALI

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise yaptığı konuşmada kıdem tazminatının mevcut temel sistemini koruyarak devam etmesi, iflas ve işverenin ödeme güçlüğü nedenleriyle kıdemini alamayan işçilere devletin ödeme yaparak, işverenden tahsil etmesi sisteminin getirilmesini dile getirdi. Konfederasyonların çalışma hayatında birlikte hareket etmesi gerektiğini aktaran Kani Beko, kıdem yanında örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirtti.

HAK-İŞ’TEN İŞBİRLİĞİ ÖNERİSİ

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan da konfederasyonların birlikte hareket etmesi konusunda mesaflar vererek, kıdem tazminatının “aynen devamı” söylemleri yerine, sorunların çözümüne odaklı bir yaklaşım belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Arslan, kıdem tazminatının çoğu işçi tarafından alınamadığını, üstelik tavan uygulaması nedeniyle de işçilerin reel olarak 27 günlük ücret karşılığı olarak eline geçtiğini anımsatarak, “Konfederasyonların görüşleri, işverenin beklentisi, hükümetin planı olabilir.. Biz (işçiler) nasıl bir model öneriyoruz, nasıl bir çözüm öneriyoruz. Bunu konuşmamız gerekir” şeklinde konuştu.

‘BAKAN’LARA ELEŞTİRİ

Türk-İş’ten Ergün Atalay da isim vermeden bazı bakanları eleştirdi. Ergün Atalay, çalışan kesim ve çiftçinin toplumun yüzde 75’inden fazlasını oluşturmasına karşılık, TBMM’de birkaç milletvekili ile temsil edildiğini kaydederek, “Her gün 4 şehidin geldiği, 4 kişinin iş kazasında hayatını kaybettiği bir ülkede sendikacılık yapıyoruz.. Ama bu ülke bizim.. 15 Temmuz sonrası sıkça söylemeye başladım, birinci önceliğimiz Türkiye, ikinci önceliğimiz işçimiz” diye konuştu.

İsim vermeden bakanları da eleştiren Atalay, “Antepli bakan diyor ki kıdem kalksın. Bunun videosu var. Gidip de Anteplilere videoyu gösterip, ‘bakan böyle söyledi oy vermeyin’ demiyoruz.. Asgari ücret 1600 TL olsun demişiz, Denizlili bakan kıyameti koparıyor, söylemediği kalmadı.. Gidip şikayet etmiyoruz” şeklinde konuştu.

Kıdem tazminatında hak kaybına evet demelerinin mümkün olmadığını aktaran Atalay, “Birgün biz gideceğiz. Esas o zaman hesabını vereceğiz. Kıdem giderse, bizim buralarda oturmamızın ne anlamı kalır.. Biz 3 genel başkan bir araya gelemiyoruz, hükümet neden bizi dinlesin.. Ne zaman 3 konfedarasyon aynı partiye oy verdik, o zaman çözümü sağlarız” diye konuştu.

ÇÖZÜM KIDEM TAZMİNATI ALAMAYANLARA YÖNELİK OLMALI

Kıdem tazminatı ile ilgili çözümün alamayanlara yönelik olması gerektiğini kaydederek, bu konuda bilim insanlarına güvendiğin de belirterek, organize sanayi bölgelerinde kıdem alma oranının çok düşük kaldığını söyledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER