SON DAKİKA

BIST100
91.687
0,54%
DOLAR
5,4783
0,20%
EURO
6,2809
0,13%
ALTIN
226,36
1,00%

Kıdem Tazminatına Zam Geldi

SGK'lı çalışan içilere en az bir yıl süre ile çalışmalarına karşılık ödenen kıdem tazminatına zam geldi.

Kıdem Tazminatına Zam Geldi
Bu haber 11 Ekim 2017 - 15:59 'de eklendi ve 99 kez görüntülendi.

SGK’lı çalışan içilere en az bir yıl süre ile çalışmalarına karşılık ödenen kıdem tazminatına zam geldi. Milyonlarca çalışanın güvencesi olan kıdem tazminatı, memur maaşlarına yapılan zam ile artıyor.

Milyonlarca Çalışanın Güvencesi
Kıdeme hak kazanabilmek için bir iş yerinde en az bir yıl kesintisiz çalışmak gerekiyor.
Milyonlarca işçinin güvencesi olan kıdem tazminatı, her yıl için, 1 aylık brüt ücret kadar oluyor.
Memur maaşlarına yapılan zamla artan tazminat, en düşük maaş alan dahil herkesin kıdemine zam geleceğini gösteriyor. Çünkü kıdem tazminatının tavanı memur maaşlarına endeksli. Temmuz ayı ile birlikte memur maaşlarına yapılan yüzde 6,9 luk zam, kıdem tazminatına da zamı beraberinde getirdi.
Kıdem tazminatını hak etmek için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlardan ilki, çalışanın kendi istediği dışında işten çıkarılıyor olması. Erkekler askerlik durumunda, kadınlar için ise evlilik durumunda, yine 1 yılını doldurmak şartı ile işten ayrılma gerçekleşirse kıdem tazminatlarını alabiliyorlar.
Bunun dışında fazla mesai sebebi ile işten ayrılan ya da emekli olmak için ayrılanlar da kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.

İhbar Tazminatı
İhbar tazminatını almak için 1 yıl şartı bulunmuyor. İşten çıkarılan kişinin, çalışma süresi 6 aydan kısa ise 2 hafta, 6 ay ile 1,5 yıl arasında ise 4 hafta, 1,5 yıl 3 yıl arasında ise 6 hafta, 3 yıl ve daha fazlası için 8 hafta ücret tutarında ihbar tazminatı ödeniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER