SON DAKİKA

BIST100
97.454
-1,55%
DOLAR
5,6378
0,03%
EURO
6,4636
-0,09%
ALTIN
222,21
1,24%

Kılıçdaroğlu: OHAL uygulamalarıyla anayasa askıya alınmıştır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, OHAL uygulamalarıyla anayasanın askıya alındığını söyledi.

Kılıçdaroğlu: OHAL uygulamalarıyla anayasa askıya alınmıştır
Bu haber 02 Mayıs 2017 - 16:30 'de eklendi ve 179 kez görüntülendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, OHAL uygulamalarıyla anayasanın askıya alındığını söyledi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerine 1 Mayıs’ı kutlayarak başladı. İşçilerin hakkını sonuna kadar savunacaklarını dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, “15 yıldır istikrar diyorlar. Nerede istikrar? Hangi istikrardan bahsediyorlar? Yoksulluğun istikrarı, işsizliğin istikrarından bahsediyorlar. 25 Nisan bizim için bir dönüm noktasıdır. Kızıyorum AKPM niye bizi denetim altına aldı. Bakın değerli arkadaşlar AKPM iki şeyden dolayı bunu yaptı. Bir, 15 Temmuz Darbe girişimi, iki terörle mücadele. Sonra ne diyor. Sen bunları istismar ettin. Gazetecileri, akademisyenleri içeri aldın. Mal varlıklarına el koydun. AKPM demokrasi kesintiye uğradı diyor. Sonra ne oldu? Referandum” şeklinde konuştu.

OHAL süresince iki yeni KHK daha yayınlandığını anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Hükümete OHAL için bir tavsiyede bulunalım. Demokrasimizin, vatandaşlarımızın hak ve özgürlükleri için hukuk devleti için OHAL ilan edilmesi tavsiye edilmiştir. Binali Bey başkanlık referandumu öncesi OHAL kaldırılacak demişti. OHAL uygulamalarıyla anayasa askıya alınmıştır. TBMM’nin açıkça onuruyla oynanmaktadır. Son kararnamede bir komisyon kurulması yer almıştı. Bu komisyonun yasalara göre hiçbir sorumluluğu yok. Hak, hukuk ve adalet kavramları artık Türkiye’de yoktur. Hapisaneler tıka basa doludur. İşkence ve kötü muamele Türkiye Cumhuriyeti tarafından uygulanmaktadır”

ATİLLA TAŞ VE AHMET ŞIK AÇIKLAMASI

Kılıçdaroğlu, tutuklu gazeteciler Atilla Taş ve Ahmet Şık’la ilgili de konuştu. 150’ye yakın gazetecinin tutukluğu olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Ahmet Şık, FETÖ suçlamasıyla hapiste. Buna vicdan, ahlak denir mi? Atilla Taş attığı Tweet yüzünden hapiste terör suçlaması ile. Bildiğimiz saygıdeğer bir isim ne zaman eline silah aldı? Bütün dünya bunları biliyor. Boşuna mı AKPM denetim kararı aldı” ifadelerini kullandı.

BÜTÜN AYAK OYUNLARINA RAĞMEN YÜZDE 49’UN ALTINA İNMEDİ

Referandumda ülkenin en az yüzde 50’sinin demokrasiye sahip çıktığını aktaran Kılıçdaroğlu, “YSK bunu, bütün ayak oyunlarına rağmen yüzde 49’un altına indiremedi” dedi.

CHP Genel Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüzde 49 demokrasi paydasının bütünüdür. Demokrasiye inanların bütünüdür. Sadece CHP’nin değil. Bunu yaparsak haksızlık yapmış oluruz. Yüzde 49, bu ülkede demokrasiye inanan bütün i: “nsanların ortak oyudur. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte yüzde 49 paydayı küçültmek değil büyütmek için mücadele edeceğiz. Herkesle konuşacağız. Demokrasiden yana olan bütün siyasal partiler, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleriyle konuşacağız. Bizim hayırımız sona ermiş bir hayır değildir. Biz demokrasi mücadelesini yeni başlatıyoruz. Verilen mücadele bizim demokrasi tarihimizin en önemli kilometre taşlarından biridir. Bütün baskılara, saldırılara rağmen, silahlı ve silahsız, bütün eşit olmayan koşullara rağmen bu ülkenin seçmenlerinin yarısı sandığa gitti ve demokrasiden yana tavır koydu. Bu olağanüstü değerlidir. Bu değeri korumak her CHP’linin boynunun borcudur. Parti içi mücadele, parti içi kavga… Parti içi kavgaya asla izin vermeyeceğim. Kavga edenleri gerekirse kapının önüne koyacağım”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER