SON DAKİKA

BIST100
93.287
0,62%
DOLAR
5,4708
0,17%
EURO
6,1958
0,13%
ALTIN
212,99
0,60%

Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin dış politikası doğru değil

Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin dış politikası doğru değil
Bu haber 23 Aralık 2016 - 14:49 'de eklendi ve 231 kez görüntülendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin izlediği dış politikanın doğru olmadığını belirterek, “Türkiye’nin geleceği için de belli acılara katlanmak gerekiyor” dedi.

Gündeme dair açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dış politikada ‘iktidar-muhalefet’ ayrımının olmaması gerektiğini belirterek, geçmişte dış politikada yapılan hataların olduğunu aktardı.

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında verilen şehitleri hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, “Şehit haberlerini almak, gerçekten hepimizi üzüyor. Keşke hiç şehidimiz olmasa ama eğer Türkiye kendi geleceğini güvence altına almak açısından böyle bir operasyon başlatmışsa, belli acılara katlanmak gerekiyor. Türkiye olarak bütün şehitlerimizi anıyoruz, Allah’tan rahmet diliyoruz, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Umarız bundan sonraki operasyonlarda şehitler gelmez, Türkiye bölgesinde etkin ve güçlü bir ülke konumunu sürdürmüş olur” şeklinde konuştu.

UMARIZ SÖZÜNÜN DİNLENDİĞİ SAYGIN BİR ÜLKE KONUMUNA YENİDEN KAVUŞURUZ

Kemal Kılıçdaroğlu, dış politikada bir düzelme olduğunu da kaydederek, “Özellikle Suriye konusunda. Geç kalmış bir düzelme var. ‘Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı’ sözleri iktidar yetkilileri tarafından dile getiriliyor, biz bunu öteden beri dillendiriyorduk. IŞİD’in, El Nusra’nın terör örgütü olduğuna dair Dışişleri Bakanının imzaladığı bir metin var. Oysa, daha önce El Nusra’dan, ‘Türkiye telefon etsin de Halep’ten çekilsin bunlar.’ diye Putin’in yaptığı ricalar vardı. Türkiye üzerinden bunlar yapılıyor ve bu Türkiye’nin El Nusra’yı desteklediği anlamına geliyor. Bu çok acı bir gerçek. Umarız bütün bu acılar unutulur, bütün bu yanlışlardan dönülür ve Türkiye, Ortadoğu’da eski günlerde olduğu gibi barışın egemen olduğu, sözünün dinlendiği saygın bir ülke konumuna yeniden kavuşmuş olur” değerlendirmesinde bulundu.

TWİTTER’DAN DA AÇIKLAMA YAPTI

Kılıçdaroğlu, twitterdan yaptığı açıklamada ise “Sınırlarımızın güvenliği sağlanmalı, bunda tereddüt yok.” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, “Ancak IŞİD’le karadan mücadelede Türk askerinin yalnız bırakılması kabul edilemez. Bu, başlı başına yanlış dış politikaların, verilen tavizlerin sonucudur. Türk askeri Ortadoğu bataklığına gözü kapalı sürüklenmemeli” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER