SON DAKİKA

BIST100
92.709
1,38%
DOLAR
5,4793
0,00%
EURO
6,1971
0,16%
ALTIN
211,72
0,20%

Kılıçdaroğlu: YSK, yasaları çiğnemiştir

Kemal Kılıçdaroğlu, "Elinizi vicdanınıza koyun düşünün, evlatlarınızı düşünün ve onların başı için düşünün. Bu referandum adil bir referandum muydu" dedi.

Kılıçdaroğlu: YSK, yasaları çiğnemiştir
Bu haber 18 Nisan 2017 - 14:36 'de eklendi ve 178 kez görüntülendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bütün yurttaşların vicdanına seslendiğini belirterek, “Elinizi vicdanınıza koyun düşünün, evlatlarınızı düşünün ve onların başı için düşünün. Bu referandum adil bir referandum muydu” dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan’da demokrasiyi oyladıklarını, tek adam rejimi mi parlamenter demokratik sistem mi gibi kavramları oyladıklarını anlatarak, “Bütün vatandaşları sandığa gitmek için ikna etmeye çalıştık. O nedenle sandığa gitmenin tarihi bir sorumluluğu vardı. Bunu yerine getiren bütün vatandaşlarıma tekrar yürekten teşekkür ediyorum. şimdi geliyorum işin püf noktasına, bu referandum nasıl yapılmalıydı? Nasıl yapılacağını ben belirleyemem. Nasıl yapılacağını tek bir yasa da belirleyemez. Temel kural anayasada yer alıyor. Şöyle söylüyor, ‘Seçimler ve halk oylaması serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım esaslarına göre yargı denetimi altında yapılır’ Soru şu, gerçekten de bu referandum anayasanın ön görüldüğü bu kurallar içinde mi yapıldı? diye sordu.

VİCDANLARA SESLENİYORUM

Kemal Kılıçdaroğlu, anayasada ön görülen bu kurallara göre halk oylaması yapılmadığını söyledi. Bunlara rağmen sandığa gidip oy kullandıklarını dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Eşit olmayan koşullarda bir referandum yapıldı. Bütün yurttaşlarımın vicdanına sesleniyorum, hangi partiden olursa olsun. Elinizi vicdanınıza koyun düşünün, evlatlarınızı düşünün ve onların başı için düşünün. Bu referandum adil bir referandum muydu? diye konuştu.

DEVLET TEHDİT UNSURU OLARAK VATANDAŞIN KARŞISINA ÇIKTI

Devletin tehdit unsuru olarak vatandaşın karşısına çıktığını anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, “Devletin bütün mali imkanlarını kullandılar. Gak dedikçe para, guk dedikçe para harcadılar. Sadece paralarını değil, sadece bürokratlarını değil, arabalarını forslarını uçaklarını televizyonlarını her şeylerini kullandılar. Ama buna rağmen yılmadık, yolumuza devam ettik” dedi.

MEDYAYA ELEŞTİRİ

OHAL’dan yararlanarak bir kanun çıkardıklarını anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, “Çünkü OHAL çerçevesinde çıkan kanun dolayısıyla anayasa mahkemesi de buna bakmam diyor. Özel televizyonların, havuz medyasının tek taraflı yayın yapmasına imkan sağladılar. Devletin televizyonu dışında bütün televizyon kanalları kendileri için çalıştı. Ama buna rağmen direndik, buna rağmen sandığa gittik, buna rağmen hayır oyunu verdik” diye konuştu.

EVET İÇİN DEVLET, HAYIR İÇİN MİLLET KAMPANYASINA DÖNÜŞTÜ

Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:’ “Ne oldu biliyor musunuz? Kampanya ne oldu? Evet için devlet, hayır için millet kampanyasına dönüştü. Devletin televizyonları, devletin paraları, devletin uçakları, devletin bürokratları, bizim elimizi kolumuzu bağlamaya, bizim üzerimizde baskı kurmaya, sandığa gitmemeye”

Anket şirketlerini de eleştiren Kılıçdaroğlu, “Sadece bu mu? Hayır. Özel anketörler buldular, ceplerine para doldurdular. Bir gün önce açıklama yaptırdılar, yüzde 60 çıkacak diye. Acaba onların sandığa gitmelerini engeller miyiz diye her türlü yola başvurdular. Ama biz vicdanımızla, ahlakımızla, kararlı bir şekilde gittik ve yüzde 50’nin üzerinde bir hayır’ı sandıkta ifade ettik” diye konuştu.

SAADET VE DİĞER PARTİLERE TEŞEKKÜR

Kılıçdaroğlu, yüzde 50’nin üzerinde sandıkta ifade ettiklerini ancak bu başarının tek başına CHP’ye ait olmadığını aktardı. Başarının demokrasiyi savunan herkesin ortak başarısı olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Saadet Partisi’ne, bütün mütedeyyin kardeşlerimi, demokrasiden, ahlaktan yana olan bütün vatandaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum, gidip hayır oyu kullandıkları için. Vatan Partisi’ne ve üyelerine, ÖDP’nin genel başkanına ve üyelerine, HDP’nin bütün acılara, baskılara rağmen gidip hayır oyu kullanan doğu ve güneydoğudaki bütün vatandaşlarıma, Anavatan, Doğru Yol Partisi’ne teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

YSK, YASALARI ÇİĞNEMİŞTİR

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yasaları çiğnediğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “YSK, üstüne düşen görevi yapmamıştır. YSK, gücünü öyle anlaşılıyor ki, haktan hukukun üstünlüğünden anayasadan değil belli bir merkezden, siyasi otoriteden almaktadır. Siyasi otoriteden alınan güç güç değildir, demokrasiye ihanettir”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER