SON DAKİKA

BIST100
94.748
0,32%
DOLAR
5,9214
0,09%
EURO
6,8919
0,14%
ALTIN
232,95
-0,22%

Kılıçdaroğlu, YSK’yı eleştirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YSK'yı eleştirerek, referandum kararına ilişkin, "Demokrasi tarihimizin kara bir sayfasıdır' dedi.

Kılıçdaroğlu, YSK’yı eleştirdi
Bu haber 25 Nisan 2017 - 14:19 'de eklendi ve 362 kez görüntülendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nu (YSK) eleştirirken, referandum kararına ilişkin, “Demokrasi tarihimizin kara bir sayfasıdır’ dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdıroğlu, “Hakimlik mesleğine de gölge düşürdüler. Bırakınız bir referandumu şaibeli hale getirmeyi, yargıçlık mesleğine gölge düşürdüler. Bir Allah’ın kulu çıkıp bana bunu, bize bunu anlatmak zorundadır. Bunları yapanlara hakim denmez. Cübbe giymelerini de doğru bulmuyorum. Gidip bir siyasi partinin cübbesini girebilirler. ‘Ben siyasetçi değilim cevap vermiyorum’ diyor. Sen artık bir siyasetçisin kardeşim, sen o cübbeyi giymeye layık değilsin. Gayri meşru bir halk oylamasının tek nedeni, sorumlusu sensin” ifadelerini kullandı.

“Yönetim görevini yaparken yasaların açık hükmünü çiğnedi” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın bugün yaptığı konuşma. Şöyle diyor, ‘Anayasa koyucunun, anlamı ve amacı bakımından açık bir şekilde düzenlediği kuralları, yorum yoluyla değiştirmek esasen mahkeme eliyle anayasa değişikliği yapmak anlamına gelir.’ Ve devam ediyor, ‘Bunun da yargısal aktivizm ve meşruiyet tartışmasına yol açacağı her türlü izahtan varestedir. Ne diyordu 101’nci madde, “Arkasında sandık mührü bulunmayan oy pusulaları geçersizdir” Siz bunu hangi gerekçeyle değiştiriyorsunuz? Kim size bu yetkiyi verdi? Anayasa Mahkemesi Başkanı, bu referandumun şaibeli olduğunu açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Anayasa Mahkemesi’nin bu duyarlılığı için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

KARAR KARA BİR SAYFADIR

Kemal Kılıçdaroğlu, YSK’nın kararını demokrasi tarihinin kara bir sayfası olarak adlandırarak, “Asla kabul edilemez. ‘Yasayı çiğneyin arkandayız’ diyen irade size milletvekilliği sözü mü verdi? Hukukun üstünlüğünü savunur bir hakim, egemenlerin değil. Hakim egemenlerin himayesine sığınmaz, çay toplamaya gitmez. Hakimlik mesleğine de gölge düşürdüler. Bırakınız bir referandumu şaibeli hale getirmeyi, yargıçlık mesleğine gölge düşürdüler. Bir Allah’ın kulu çıkıp bana bunu, bize bunu anlatmak zorundadır. Bunları yapanlara hakim denmez. Cübbe giymelerini de doğru bulmuyorum. Gidip bir siyasi partinin cübbesini girebilirler. ‘Ben siyasetçi değilim cevap vermiyorum’ diyor. Sen artık bir siyasetçisin kardeşim, sen o cübbeyi giymeye layık değilsin. Gayri meşru bir halk oylamasının tek nedeni, sorumlusu sensin” diye konuştu.

OYLAR DEĞİL YSK ÇALINMIŞTIR

Kemal Kılıçdaroğlu, oyların değil; ama YSK’nın çalıştığını dile getirdi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Oylar çalınmadı, ama sonra bir baktık ki YSK çalınmıştır. İradesi çalınmıştır ve ipotek altına alınmıştır. Diyorlar ki bize ‘efendim bitti mesele, hangi gerekçeyle itiraz ediyorsunuz’ Dünyanın gerekçesi var, 49 milyon 799 bin 163 bin kişinin hakkını kim savunacak? O YSK’daki hakimlere sormuyorum. Onlar ahlak yoksunu oldukları için onlara sormuyorum. Ben bu soruyu, evet – hayır oyu kullanan bütün vatandaşlarıma soruyorum. Bu haksızlık karşısında susun, konuşmayın diyorlar. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytansa, biz susmayacağız”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER