SON DAKİKA

BIST100
101.138
-0,74%
DOLAR
4,7092
2,92%
EURO
5,5360
3,43%
ALTIN
197,57
3,92%

TESK: Kira Ödemelerinde Milli Para Kullanılsın

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kira ödemelrinde milli para kullanılmasını önerdi.

TESK: Kira Ödemelerinde Milli Para Kullanılsın
Bu haber 29 Kasım 2017 - 11:18 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kira ödemelrinde milli para kullanılmasını önerdi. TESK Başaknı, esanfın ve mülk sahiplarinin mağdur olmasının önüne geçilmesi için kira ödemelerinde milli para kullılması gerektiğini söyledi.

Palandöken, konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, uluslarası ticaretin milli parayla yapılması gerektiği hususunda çalışmaların sürdüğü bu dönemde, Türkiye kendi içindeki işlemlerini hallederken bile döviz kullanmasına anlam veremediğini belirtti. Döviz üzerinen yapılan kira ödemelrinin esnafı zor duruma soktuğunu söyleyen Palandöken, bu durumun Türkiye’ye kaybettirdiğini ifade etti.

Özellikle döviz kurlarında yaşanan artışın, kirasını dolar ve avro üzerinden ödeyen iş yeri sahiplerini zor duruma düşürdüğünü söyleyen Palandöken, “Dolar ve avronun sürekli yükselmesi, dükkan kirasını döviz kuru üzerinden ödeyen esnafın maliyetini artırıyor. Hem esnafın hem de mülk sahiplerinin mağdur olmaması için kira ödemelerinde milli para kullanılmalı.” şeklinde konuştu.

Milli Para Kullanımı İçin Kamu Spotu Hazırlanmalı
TESK Başkanı Palandöken, milli para kullanımı ile ilgili kamu spotlarının hazırlanması gerektiğini söyleyerek, “Bu devirde insanlarımıza dövizi yasaklayacak halimiz yok ancak ülke içindeki işlemlerin milli para cinsinden yapılması için kamu spotları hazırlanmalı ve vatandaşlar uyarılmalı. İş yeri kiraları tamamen bankacılık sisteminden ödenmek zorunda olduğu için dövizle kira ödeyenlerin tamamı kayıt altında. Döviz üzerinden kira ödeyenler, iş yeri sahipleriyle görüşerek ödemelerini ve sözleşmelerini milli para cinsinden yapmalı.” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER