SON DAKİKA

BIST100
90.529
-0,94%
DOLAR
5,3735
0,69%
EURO
6,0784
0,03%
ALTIN
213,68
0,17%

Kırmızı et fiyatları ne durumda? Et fiyatları ile ilgili açıklama geldi

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, kırmızı et fiyatlarının düşmesi gerektiğini söyledi.

Kırmızı et fiyatları ne durumda? Et fiyatları ile ilgili açıklama geldi
Bu haber 07 Temmuz 2017 - 14:58 'de eklendi ve 159 kez görüntülendi.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, kırmızı et fiyatlarının düşmesi gerektiğini söyledi.

Kırmızı karkas et ve canlı hayvan ithalatına yönelik gümrük vergisi düzenlemelerine ilişkin basın toplantısında konuşan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, karkas et fiyatlarının yanlış olduğunu belirterek, “Bununla ilgili kararname çıktı ama Bakanımızla görüşmelerimizde kesinlikle üreticiyi mağdur etmeyeceklerini ve kontrol belgesi vermeyeceklerini bize deklare etti” şeklinde konuştu.

Kararname henüz yürürlüğe girmemesine rağmen toptan et fiyatlarının bir hafta içerisinde geçen yıla göre yaklaşık 2 lira düştüğünü kaydeden Tunç, “Bu düşüş marketlere ve raflara yansımadı. Bugün 50 liraya ürün satan bir market ya da kasabın et fiyatını yüzde 7-8 düşürmesi gerek. Ben her şeyden önce bir tüketiciyim. Tüketici haklı olarak ucuza yemek istiyor ama bunun bir maliyeti olduğunu da unutmamalı. Karkas etin bize maliyeti 24 lira. Bunun altına satılan her ürün bizleri çıkmaza sokar” diye konuştu.

Tunç, sektördeki aracıların kaldırılması durumunda Birlik olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirterek, “Birlik olarak ne kadar et isteniyorsa vermeye hazırız. Bu durum yüzde 15-20 gibi eti ucuzlatır. Et üreticiden çıktıktan sonra birçok kez el değiştirerek tüketiciye ulaşıyor. Aracıyı kaldırarak tüketiciyle direkt biz muhatap olmak istiyoruz. Üretici ve tüketicinin el ele vermesiyle daha ucuz ve güvenli tüketim sağlanacağını düşünüyorum. Bunun için bir yasal düzenleme gerekiyor” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER