SON DAKİKA

BIST100
96.657
2,02%
DOLAR
5,8702
-0,78%
EURO
6,7995
-1,21%
ALTIN
230,31
-1,13%

KOBİ için yeni kredi dönemi başlıyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, KOBİ için finansmana erişimi kolaylaştırma adına kredilerde yeni bir dönem başlatıldığını duyurdu.

KOBİ için yeni kredi dönemi başlıyor
Bu haber 04 Mayıs 2017 - 11:54 'de eklendi ve 230 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, KOBİ için finansmana erişimi kolaylaştırma adına kredilerde yeni bir dönem başlatıldığını duyurdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, KOBİ’lerin ve ihracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmak amacıyla Kredi Garanti Fonunun (KGF) yeniden yapılandırıldığını hatırlatarak, kefalet sisteminin kapsamının genişletildiğini, kredilerde yeni bir dönemin başlatıldığını dile getirdi.

DESTEK MİKTARI 2 MİLYARDAN 25 MİLYARA ÇIKARILDI

Mehmet Şimşek, yeni düzenlemeyle, Hazine destekli kefaletler kapsamında kredi garanti kurumlarına sağlanan destek miktarının 2 milyar TL’den 25 milyar TL’ye çıkarıldığını söyledi. Şimşek, kefaletlerin bakiye tutarının üst sınırının ise 20 milyar TL’den 250 milyar TL’ye liraya yükseltildiğini aktardı.

Şimşek, azami kefalet oranının KOBİ’ler için yüzde 85’ten yüzde 90’a, KOBİ tanımı dışında kalan yararlanıcılar için yüzde 75’ten yüzde 85’e çıkarıldığını hatırlatarak Şimşek, ihracatçılara da yüzde 100 Hazine kefaletiyle kredi imkanının getirildiğini dile getirdi.

KAÇ TL KREDİ TAHSİS EDİLDİ?

Mehmet Şimşek, tahsis edilen kredi miktarının ise 150 milyar TL’ye yaklaştığını belirtti. Reel sektörün ihtiyaçlarına daha iyi cevap vermek amacıyla Portföy Garanti Sistemini, Hazine destekli kefalet uygulamasının merkezine koyduklarını ifade eden Şimşek, böylece tüm işletmelere kefalet sağlanmasında süreçlerin kısaldığını dile getirdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER