SON DAKİKA

BIST100
95.411
0,00%
DOLAR
5,3577
0,44%
EURO
6,1130
0,51%
ALTIN
222,45
0,27%

KOBİ’lere Vergi İndirimi

1 Ocak'tan itibaren vergisini düzenli ödeyen mükelleflere % 5 indirim imkanı sağlanacak.

KOBİ’lere Vergi İndirimi
Bu haber 09 Kasım 2017 - 10:25 'de eklendi ve 66 kez görüntülendi.

1 Ocak’tan itibaren vergisini düzenli ödeyen mükelleflere % 5 indirim imkanı sağlanacak.  Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, vergisini düzenli ödeyen mükelleflerin indirimle ödüllendirileceğini söyledi. Gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin yüzde 5’i oranında sağlanacak indirimin 1 Ocak itibarıyla geçerli olacağı duyuruldu.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında vergisini düzenli ödeyen esnaf ve sanatkarların indirim hakkı elde edeceğine değinen Bakan Tüfenkci, “Vergisini düzenli ödeyen mükellefe yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin yüzde 5’i oranında indirim sağlanacak. Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanlarla kurumlar vergisi mükelleflerinden belirlenen şartları taşıyanlar bu haktan faydalanacak. Finans ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösterenler, sigorta ve reasürans şirketleri ile emeklilik şirketleri ve emeklilik yatırım fonları kapsam dışı olacak.” dedi.

Hesaplanan indirim tutarının 1 milyon liradan fazla olamayacağını vurgulayaran Bakan Tüfenkci, “Vergi indirimi, her yıl bir önceki yıla ilişkin yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanacak. Bu şekilde hesaplanan tutarın yüzde 5’ini aşmayan kesirler dikkate alınmayacak. Bakanlar Kurulu, indirim oranını ve tutarını iki katına kadar artırmaya, sıfıra kadar indirmeye, kanuni oran ve tutarına getirmeye yetkili olacak. İndirim hakkı, 1 Ocak’tan itibaren verilmesi gereken yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinde uygulanacak.” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER