SON DAKİKA

BIST100
92.709
0,00%
DOLAR
5,4885
0,17%
EURO
6,2083
0,34%
ALTIN
211,72
0,20%

Konut projeleri gözdesi 2+1’ler…

Konut projeleri gözdesi durumundaki 1+1'ler, talep sırasında 2+1'lerin gerisine düştü. GYODER Başkanı Torun, 2+1'lerin 1+1'lerin yerini aldığını söyledi.

Konut projeleri gözdesi 2+1’ler…
Bu haber 26 Nisan 2017 - 14:09 'de eklendi ve 215 kez görüntülendi.

Konut projeleri gözdesi durumundaki 1+1’ler, talep sırasında 2+1’lerin gerisine düştü.

Konuyla ilgili açıklama yapan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, konut talepleri incelendiğinde gözde olan 1+1’lerin yerini 2+1’lerin aldığını söyledi. Torun, şu ifadeleri kullandı: “Konutta 1+1’e talepler giderek azalıyor. Bir ara çok fazla yapıldı, arz fazlası, doygunluk söz konusu oldu. 2 + 1 hem 1+1’in hem de 3+1’un yerini alıyor”

Konut projeleri kapsamında açıklamalarda bulunan Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, ülkede 10 yıl vadeli konut satışlarının, 20 yıl vadeli olanlara kıyasla daha fazla tercih edildiğini, tüketicilerin borçlarını daha erken ödeme anlayışıyla hareket ettiklerini belirtti.

FAİZ ORANLARI DAHA ÖNEMLİ

Aziz Torun, önemli konunun faiz oranları olduğunun altını çizerek, “Sürdürülebilir bir faiz oranı olması lazım. Nedir bu? Yıllık yüzde 10’un altında, yine aylık bazda yüzde 1’in altında faiz oranları, gayrimenkul sektörü için sürdürülebilir faiz oranıdır. Bunları uyguladığımız zaman görüyoruz ki sektörde talep devam ediyor” şeklinde konuştu.

Gayrimenkulün hiçbir zaman değer kaybetmeyeceğini aktaran Aziz Torun, “Bir şey olabilir, talep gecikmesi olabilir. Yani birtakım, durgunluklar olabilir, erteleme ama işin sonunda daima gayrimenkul kazandıran bir sektördür” diye konuştu.

GAYRİMENKULDE KAR MARJI DIŞARIDAN GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ DEĞİL

Aziz Torun, gayrimenkulün değer kaybetmeyen yatırım araçlardan biri olduğuna ancak kar marjının da dışarıdan görüldüğü kadar da yüksek olmadığını söyledi.

Aziz Torun, sözlerini şöyle tamamladı: “Zaten sektör karlılığı çok düşük olarak çalışıyor. Kar marjı dışarıdan görüldüğü kadar çok yüksek değil gayrimenkul sektörünün. ‘Dışı seni içi beni yakar’ hesabı, dışarıdan öyle görünüyor ama kazın ayağı öyle değil. Çünkü rekabet var, herkes geliştiricilik, inşaat yapma ve pazarlamayı birleştirerek bir karlılığı yakalıyor o da yüzde 10-15 arası bir karlılık var. Bu da fiyatların düşmeyeceğini, dolayısıyla bunu alanın kazançlı olacağını gösteren bir kriter. Yani şöyle bir algı olmamalı; ‘Kampanyalar filan yapılıyor, yarın fiyatlar daha da düşer’, öyle bir şey yok, söz konusu değil. Çünkü artık maliyetler de bir taraftan yükseliyor. Onun için alan her zaman gayrimenkulde karlıdır”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER