SON DAKİKA

BIST100
94.348
-0,43%
DOLAR
6,3249
2,58%
EURO
7,3953
3,12%
ALTIN
243,79
2,99%

Kredi faizlerinin yüksek oluşu kabul edilebilir değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, mevduat faizi ile kredi faizlerinin yüksek oluşunun kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Kredi faizlerinin yüksek oluşu kabul edilebilir değil
Bu haber 14 Haziran 2017 - 16:41 'de eklendi ve 130 kez görüntülendi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, mevduat faizi ile kredi faizlerinin yüksek oluşunun kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Siyasi ve ekonomik gelişmeler hakkında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye’nin bugüne kadar çok üst düzeyde bir performansla Katarlı kardeşlerinin ihtiyaçlarını karşıladığını kaydederek, “Bugün Katar’a Dışişleri Bakanımızla bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Bu geceyi orada kabuller ve çalışma programı ile geçireceğiz. En kısa sürede döneceğiz” şeklinde konuştu.

Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aime Nyamitwe ile iki ülke arasında tamamlanan Yatırımların Teşviki ve Korunması Anlaşmasının (YKTK) Bakanlıktaki imza töreninin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Zeybekci, Borsa İstanbul’un (BIST) yükselmesi ve bu yılın birinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamına yönelik açıklamalarda da bulundu.

Türkiye’nin yüzde 6 seviyesindeki bir büyüme oranını kalıcı hale getirmesi gerektiğini dile getiren Zeybekçi, hükümet olarak buna yönelik adımlar attıklarını söyledi.

ZEYBEKÇİ FAİZ KARARLARINI DOĞRU BULUYOR

Bakan Zeybekçi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararlarını doğru bulduğunu kaydetti. Türkiye’de büyümeyi destekleyici, yatırımları artırıcı, istihdamı artırıcı en önemli enstrümanın düşük faizler olduğunu aktaran Zeybekçi, hükümetin bu yönde çok önemli adımlar attığını anımsatarak, “Gelişmeler bu yönde, bunun yeterliliği ve zaman ayarlamasını Merkez Bankası yapacaktır. Merkez Bankamızın bu yönde alacağı kararları destekliyoruz ama hedef olarak faizler düşmeli. Mevduat faizlerinin yüksekliği de önemli, kredi faizlerinin buna bağlı olarak oldukça yüksek olması kabul edilebilir, yatırım yapılabilir değil. Kararı Merkez Bankasının vermesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ekonomisine ilişkin doğru öngörüde bulunamadıklarını kaydeden Zeybekçi, bundan sonraki süreçte de bu durumun aynı olacağını dile getirdi. Yurt dışındaki kuruluşların söylediklerinin önemli olduğunu ifade eden Zeybekci, “Onlar ne diyor diye gözümüz onlar da olmayacak. Bir ara bakarız onların dediklerine” dedi.

BOOKİNG.COM GÖRÜŞMELERİ 22 HAZİRAN’DA

Bu arada kapatılan Booking.com’la ilgili de Zeybekçi, “Booking.com’la arkadaşlarımız görüştüler. Kendilerinin bize bir ziyaret talepleri var. 22 Haziran’da kendilerini kabul edeceğiz. O zaman da bir görüşme imkanı olur” şeklinde konuştu.

ZEYBEKÇİ’DEN KATAR DEĞERLENDİRMESİ

Bakan Zeybekçi, Katar ile ilgili görüşmelere ilişkin de şu ifadeleri kullandı: “Millet olarak şöyle bir özelliğimiz var, bu tarihimizde binlerce yıldır gösterdiğimiz bir özelliğimiz. Haksıza haklıya bakmadan önce bazı alanlardaki zayıfa doğrudan sahip çıkarız, sonra bakarız. Bunu aile içi bir tartışma olarak görüyoruz. Kardeşler arasındaki bir tartışma olarak görüyor ve bu aileye kendimizi de koyuyoruz. Ramazanda Katar’a böyle bir yaptırım uygulanmasını Türkiye olarak kabul etmiyoruz. Katar’ın ihtiyaçları anlamında elimizden ne gelirse yapmaya hazırız. İlk defa söyleyeyim, bunlar oldu zaten, bugüne kadar çok üst düzeyde bir performansla Katarlı kardeşlerimizin ihtiyaçları karşılandı. Biz bunu yaparken de kol kırılır yen içinde, aile arasındaki bir durum olarak görüyoruz. Bu yaptıklarımız kardeşlerimizin yanında olmak olarak şeklinde adlandırılabilir. Bunlar da Katarlı şirketlerin Türkiye’den alımları şeklinde. Bunları biz organize ediyoruz, gereğini yapıyor, lojistiğini, oraya ulaşmasını sağlıyoruz”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER