SON DAKİKA

BIST100
101.922
0,70%
DOLAR
5,7489
-0,34%
EURO
6,3311
-0,65%
ALTIN
276,05
0,20%

Kredi işlemlerinde kefilin haberi olmadan işlem yapılmayacak

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay neredeyse binlerce kişiyi ilgilendirmekte. Habere göre İzmir’de yaşayan N.K bankadan kredi çekmek isteyen U.G’ ye kefil oluyor.

Kredi işlemlerinde kefilin haberi olmadan işlem yapılmayacak
Bu haber 12 Ağustos 2017 - 11:05 'de eklendi ve 88 kez görüntülendi.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay neredeyse binlerce kişiyi ilgilendirmekte.  Habere göre İzmir’de yaşayan N.K bankadan kredi çekmek isteyen U.G’ ye kefil oluyor ve U.G bankadan 8 bin 781 TL tutarında tüketici kredisi çekiyor. U.G borcunu ödeyemediğinden dolayı kredi borcu sürekli yapılandırmaya girerek faizi ile birlikte borcu 50 bin TL olur.

Banka parayı U.G’ den alamayınca kefil olan N.K’ dan parayı tahsil etmek ister ve 50 bin TL borcu olduğunu beyan eden bir yazı göndererek 50 bin TL’ nin ödenmesini ister. Hiç beklemediği anda böyle bir borçla karşılaşan N.K bu parayı ödeyemeyeceğini belirterek Tüketici Mahkemesi Hakimliğine dava açar.
Dava devam ederken, aynı zamanda borç faizi ile artmaya devam etti. Mahkeme sonunda bankalardan kredi çekenlere kefil olanlar hakkında emsal bir karar verdi. Mahkeme, ‘Yapılandırma yapılıyor ise mutlaka kefilin haberi olmalı ve kefilin kendinden imzası alınmalı’ ibaresine dikkat çekerek N.K. lehine bir karar verdi.

Kararın Yargıtay tarafından da onaylandığını söyleyerek şu şekilde konuşan Avukat Ali Onar, “Birincisi sözleşmelerde madde hükümleri her ne kadar yazılı olsa dahi yapılandırma yapılıyor ise mutlaka kefilin haberi olmalı ve kefilin kendinden imzası alınmalı. İkincisi, bu tür tüketici kredilerinde adi kefaret söz konusu ise asıl borçludan aciz vesikası alınmadan kefile gidemezsiniz. Yargıtay da yerel mahkemenin vermiş olduğu bu kararın tamamıyla doğru olduğu kararını verdi. Dolayısıyla bu karar Türk mahkemelerinde kesinleşti ve artık bu tür tüketici işlemlerinde emsal olma durumundadır” dedi.

Aynı zamanda Avukat Ali Onar sözlerine kefil olurken imzalatılan sözleşmelere çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtirken, vatandaşlara da uyarılarda bulunarak şunları söyledi:

“Herkes imzalayacağı sözleşmeleri iyi okumalı. Okuduğu sözleşmelerde kefillikle ilgili maddelere çok dikkat etmeli. Kefilliğin hangi kapsamda ele alındığını çok iyi incelemeli ve ona göre sözleşmelere imza atmalı. Ama bu tür yapılandırmalar söz konusu olursa, yapılandırmalarda mutlaka kefilin imzası olması gerekir. Aksi takdirde kefilin sorumluluğu olmaz. Yine bu tür sözleşmelerde asıl borçluya gidilmeden kefile gidilmesi mümkün değildir. Vatandaşlarımızın bunu iyi bilmesi gerekiyor.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
porno izle