SON DAKİKA

BIST100
96.817
1,47%
DOLAR
5,3601
0,45%
EURO
6,1058
0,23%
ALTIN
221,75
-0,05%

Kredisini yapılandıracaklara müjde!

Kredisini yapılandıracaklara müjde!
Bu haber 16 Aralık 2016 - 11:07 'de eklendi ve 296 kez görüntülendi.

BDDK yeniden yapılandırma koşullarını değiştirerek yeni yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) döviz kurundaki artış ve bunun borçluların ödeme kapasitesine olası etkilerini dikkate alarak yeniden yapılandırma koşullarını esnetti. Yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. BDDK’dan yapılan açıklamaya göre, mevcut ekonomik konjonktür değerlendirilerek bankaların kredi kullandırma kapasitelerini genişletecek bazı düzenleme değişikliklerinin yapılması uygun görüldü. Açıklamada, şu bilgiler yer aldı: Döviz kurundaki artışlar ve bunun borçluların ödeme kapasitesine olası etkileri dikkate alınarak yeniden yapılandırma koşulları esnetildi. Bankalarca kullandırılan bütün kredilerin daha esnek koşullarla yeniden yapılandırılmasına olanak tanındı. Bu kapsamda, donuk alacaklar iki defayla sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilecek.

KARŞILIKLAR DÜŞÜYOR

Bankaların kredi kullandırma imkânının artırmak için genel karşılık oranları azaltıldı. İhracat ve döviz kazandırıcı işlemlerle KOBİ kredileri için daha önce yüzde sıfır ve binde beş olarak getirilen genel karşılık istisnası genişletilerek her iki kredi türü için de yüzde sıfır olarak belirlendi.

FİNANSMANA KOLAY ERİŞİM

Mikro ölçekli işletmelerin finansman kaynaklarının artırılması için hesap durumu belgesi alınması zorunluluğu olmayan kredilerin sınırı 250 bin TL’den 1 milyon TL’ye çıkarıldı. Bu değişiklikle geliri somut verilerle tespit edilebilen ancak bilanço esasına göre defter tutmayan gerçek kişi işletmelerin finansmana erişimi kolaylaşacak.

KOBİ’LERE KOLAYLIK

KOBİ’lerin finansmana erişimini artırmak için ilgili mevzuatta değişikliğe gidildi. Bankaların sermaye yeterliliği hesaplamalarında, perakende alacak olarak sınıflandırmanın koşullarından olan kredi büyüklüğü 2,75 milyon TL’den 3,725 milyon TL’ye çıkarıldı. KOBİ tanımında yer alan ciro sınırı ise 40 milyon TL’den 125 milyon TL’ye yükseltildi.

HÜKÜMETTEN ESNAF VE KOBİLERE MÜJDE

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci esnaf ve KOBİ’lere müjde vererek “Sicil affıyla ilgili çalışmalarımızı bitirdik, Başbakanlığa sunduk. İnşallah 2017 yılı için bir müjde olarak hayata geçmiş olacak” dedi. Bu düzenlemeyle birlikte ticarette beyaz bir sayfa açılacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER