SON DAKİKA

BIST100
102.980
1,82%
DOLAR
4,7049
-0,07%
EURO
5,4927
-0,60%
ALTIN
198,02
0,24%

Küçük İşletmelerin Dövizle Borçlanma Devri Bitiyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ihracat yapmayan küçük işletmeler için dövizle borçlanmalarına son vereceklerini açıkladı.

Küçük İşletmelerin Dövizle Borçlanma Devri Bitiyor
Bu haber 02 Kasım 2017 - 11:24 'de eklendi ve 37 kez görüntülendi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ihracat yapmayan küçük işletmeler için dövizle borçlanmalarına son vereceklerini açıkladı.

Büyük şirketler ise eğer ihracatçı değillerse borçlanmada finansal korumaya zorlanacak.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Hazine Müsteşarlığı, BDDK, SPK ve TCMB’nin 2018 bütçe görüşmelerinde konuşan Şimşek, ihracatçı olmayan küçük işletmeler için dövizle borçlanma devrinin sonuna geldiklerini açıkladı. İhracatçılara ise son üç yıllık ortalama yıllık ihracatlarının, belirleyecek kata kadar döviz veya dövize dayalı borçlanmaya müsaaede edileceğini ifade etti. Bakan Şimşek “Örneğin son üç yılda diyelim ki 100 milyon dolar ortalama ihracat yaptıysa, belki 300 milyon dolara kadar, bunlar da kesin şekillenmedi, bu bir çalışma, belki üç katı, beş katı olur bir kata bağlayacağız” şeklinde konuştu.

25 Bin Firmanın Döviz Açığı Var
Bakan Şimşek verdiği bilgilerde, yaklaşık 20 bin firmanın döviz açık pozisyonunun olduğunu söyledi. Şimşek ”Yaklaşık 2 bin firma borcun yüzde 83’ünü taşıyor, planlanan düzenleme mevcut borçlanmaları kapsamazken sadece yeni borçlanmalara yönelik yapılması öngörülüyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Borç Yükü İddia Edildiği Gibi Değil
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin mevcut borç yükü ile ilgii değerlendirmelerde bulundu. Diğer ülkelerin borçlanması ile ilgili yüzdeler veren Şimşek “Türkiye’nin genel yönetim anlamında 2017 ikinci çeyrek itibarıyla içinde kamu, finansal kuruluşlar, finansal olmayan kuruluşlar, hane halkı, tamamen bütün borcun milli gelire oranı yüzde 146. Gelişmekte olan ülkelerde bu geniş tanımlı borç stokunun milli gelire oranı en son IMF tarafından açıklanan rakam yüzde 225. Çin’de yüzde 298, Güney Kore’de yüzde 300 civarında, Malezya’da yüzde 221, Macaristan’da yüzde 220, Brezilya’da yüzde 178, Çekya’da yüzde 165, Polonya’da yüzde 163… Bizden daha düşük borçlu olanlar tabii ki var, mesela Hindistan yüzde 105, Meksika yüzde 98 ama birçok gelişmekte olan ülke ile gelişmekte olan ülkeler ortalamasına göre Türkiye’nin borç yükü, genel anlamda söylüyorum, iddia edildiği gibi yüksek değil ama bu ‘Biz daha fazla borçlanmayı teşvik edelim’ anlamına gelmiyor. Daha fazla borçlanma üzerine bir büyüme kurgusu; asla böyle bir şey söz konusu değil.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER