SON DAKİKA

BIST100
92.054
0,00%
DOLAR
5,4601
0,18%
EURO
6,2731
0,29%
ALTIN
226,63
0,12%

Küçük Yatırımcıya Bitcoin Uyarısı

Son zamanların en çok konuşulan konularından biri olan sanal para birimi Bitcoin hakkında bilinmeyen bir çok konu bulunuyor.

Küçük Yatırımcıya Bitcoin Uyarısı
Bu haber 10 Kasım 2017 - 17:29 'de eklendi ve 68 kez görüntülendi.

Son zamanların en çok konuşulan konularından biri olan sanal para birimi Bitcoin hakkında bilinmeyen bir çok konu bulunuyor. Uzmanlar, Bitcoin’le ilgili olarak bazı uyarılarda bulunuyorlar.

Özellikle küçük yatırımcıların uzak durması gerektiğini söyleyen Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nalan Ölmezoğulları, Bitcoin’in dünyada hiçbir devletin güvencesinde olmadığını söyledi.

Dünya genelinde her geçen gün popülerliği artan Bitcoin, Türkiye’de de konuşulan konuların başında geliyor. Kripto para da denilen uygulama, 2017 yılında muazzam bir sıçrama yaptı. 2009 yılından bu yana var olan Bitcoin, madencilik olarak görüldüğünden, altın standartlarına benzeyen yönleri çok fazla.  Ancak altının gerçek bir maden olması ve finansal olarak istikrarının olması Bitcoin’le ayrılan yönlerinden.

Prof. Nalan Ölmezoğulları, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Bitcoin’in devlette bir güvencesinin bulunmadığını, bu nedenle de her hangi bir olumsuzlukta muhatap olarak görebileceğiniz bir kimsenin olmayacağını söyledi. Özellikle küçük yatırımcı için uygun bir ortam olmadığının üzerini çizdi. Bitcoin’in hızlı bir şekilde büyümesini göz önüne alan Ölmezoğulları, Bitcoin için Türkiye’den çok fazla talep olduğunu, bu doğrultuda alım satım sitelerinin açıldığını söyledi. BDDK’nın 2013 yılında yayınladığı bildiriye değinen Ölmezoğulları, Merkez Bankası’nın Bitcoin’i dikkate aldığını, finanasal istikraraı sağlayabileceğine değinen açıklamalar yaptığını belirtti.

Merkez Bankası’ın Bitcoin’i dikkate aldığını söylemesinin ardından Türkiye’deki Bitcoin piyasaları daha da genişleyebilir. Ölmezoğulları, yine de Bitcoin’in riskli bir yatırım olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini söylüyor. Küçük yatırımcının uzak durması gerektiğini düşündüğünü ekliyor. Dünya genelinde birçok merkez bankasının artık bu paraları dikkate alması da önümüzdeki dönemde bu paraların bir süre de olsa değerini arttırabileceğini gösteriyor.

Bitcoin Spekülasyonlara Açık
Ölmezoğulları son olarak, işlem yapılan ortamın güvenilir olmadığının altını çiziyor. ‘Bitcoin, gizli bir para değil belki, ancak bu parayla işlem yapanların kimlikleri gizli. Dolayısıyla da bir yönüyle kara para işlemleri için çok elverişli gibi görünüyor. Yakın gelecekte fiziki parayı ortadan kaldıracağını düşünmüyorum. Bir yönüyle de fantezi bir işlem olarak görüyorum. Teknolojinin, sanal ortamda yapılan işlemlerin çok büyük bir hızla geliştiği bir dönemde yaşıyoruz. Dolayısıyla gelecekte kripto paraların kullanım alanları genişleyebilir. Ancak karmaşık bir teknolojik altyapısı olduğu için, özellikle küçük yatırımcılar açısından dolandırılma ve parasını kaptırma gibi riskler de çok yüksek. Sonuçta en popüler örneği Bitcoin olan kripto para da bir tür finansal yenilik ve bu finansal yenilikler spekülasyona oldukça açık’ diyerek, yatırımcıların her ihtimali düşünerek, temkinli davranmalarını öneriyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER