SON DAKİKA

BIST100
96.455
-1,03%
DOLAR
5,6465
0,19%
EURO
6,5107
0,64%
ALTIN
223,24
0,47%

Kudüs semalarından ezanın susturulmasına izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs semalarından ezanın susturulmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Kudüs semalarından ezanın susturulmasına izin vermeyeceğiz
Bu haber 09 Mayıs 2017 - 9:50 'de eklendi ve 991 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs’te sabah ezanının yasaklanmasına dair yasa tasarısının İsrail parlamentosunda beklediğini anımsatarak, “Kudüs semalarından ezanın susturulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Uluslararası Kudüs Vakıfları Forumu’ açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ümmetin ilk kıblesi, peygamberler şehri olan Kudüs; tüm Müslümanların harem-i izzeti ve namusudur” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs’ün tekrar barış, huzur ve güven şehri olması için gayret sarf ettiklerini belirterek, “2016 yılında İstanbul’da ev sahipliğimizde toplanan 13. İslam Zirvesi, tarihi bir karara imza atarak Filistin halkının ve Kudüs şehrinin ekonomik olarak güçlendirilmesi çağrısında bulundu. İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olarak, şahsım bu hedefe katkı sağlamaya özellikle ihtimam gösteriyoruz” diye konuştu.

FİLİSTİN MESELESİNDE YILLARDIR ÜSTÜNLERİN HUKUKU İŞLİYOR

Filistin meselesine adil bir çözüm bulunmadan bölgede barış ve istikrarın sağlanmasının mümkün olmadığını aktaran Erdoğan, şöyle devam etti: “Bunun için öncelikle uluslararası hukuka ve alınan kararla saygı gösterilmesi gerekiyor. Hiç kimse, hiçbir ülke hukukun üstünde değildir, olamaz. Ancak Filistin meselesinde yıllardır üstünlerin hukuku işliyor, bunu da böyle görün”

MÜSLÜMANLAR OLARAK MESCİD-İ AKSA’YI SIK SIK ZİYARET ETMELİYİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müslümanlar olarak Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı sık sık ziyaret etmenin önemine değindi. Erdoğan, şöyle konuştu: “Kudüs konusunun açıldığı her yerde, her platformda ısrarla vurguladığım hususu tekrarlamak istiyorum; Müslümanlar olarak Kudüs’ü, Mescid-i Aksa’yı sık sık ziyaret etmeliyiz. İstatistiklere baktığımızda halen bu konuda çok ciddi bir eksiğimizin olduğunu görüyorum” dedi.

KUDÜS’TE EZAN MESELESİ

Camilerde sabah ezanlarının okunmasını yasaklamayı amaçlayan bir yasa tasarısının hala İsrail parlamentosunda beklediğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Böylesi bir konunun gündeme gelmesi dahi, utanç vericidir. Bize her fırsatta din ve vicdan özgürlüğünden dem vuranların, bu konuda sessiz kalarak adeta atılan bu adımı onaylaması ise ibretliktir. Kudüs semalarından ezanın susturulmasına inşallah izin vermeyeceğiz. Şunu bir defa bilmemiz lazım; eğer inancınıza güveniyorsanız inanç hürriyetinden niye korkuyorsunuz? Bizim böyle bir derdimiz yok, biz inancımıza güveniyoruz. Onun için de inanç özgürlüğünden korkmuyoruz. Ben şu anda İsrail’in yöneticilerine de bunu hatırlatıyorum; inancınıza güveniyorsanız bizim ezan seslerimizden niye korkuyorsunuz? Cezasız kalan her suç, faili daha da azgınlaştırır. Filistin’de İsrail’in işlediği suçların giderek daha artmasının sebebi budur. İşlenen cinayetlerin, katliamların ve zulmün uluslararası hukuk içinde hesabı sorulmadan, bölgede barış ve istikrar arayışları akim kalmaya mahkumdur” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER