SON DAKİKA

BIST100
91.074
1,24%
DOLAR
5,3430
0,02%
EURO
6,0825
0,12%
ALTIN
214,52
-0,34%

Kurbana Sayılı Gün Kala Kurbanlık Satışları

Anadolu’nun dört bir yanından yetiştirdikleri kurbanlık hayvanları satmak isteyen tüccarlar kurbanlık satışlarından endişeli.

Kurbana Sayılı Gün Kala Kurbanlık Satışları
Bu haber 27 Ağustos 2017 - 19:59 'de eklendi ve 86 kez görüntülendi.

Kurban Bayramına sayılı günler kala kurban pazarlarında da heyecanlı bekleyiş sürüyor. Anadolu’nun dört bir yanından yetiştirdikleri kurbanlık hayvanları satmak isteyen tüccarlar bir an önce satışları tamamlamak istiyor.

Büyükbaş canlı hayvanda kilogram fiyatlarının geçen sene olduğu gibi 18 lira ile 24 lira arasında değiştiğigörülmekte olup, Hayvan yetiştiricileri bu durum için “Maliyetlerimiz sürekli artıyor. Geçen seneye göre yem fiyatları yüzde 10 arttı. Belediyeye 20 hayvanlık yer için 10 bin lira kira ödüyoruz. Daha birçok gider var. Ancak hayvan fiyatlarına zam yapamadık. Vatandaşın da bu kez çok ilgisi yok. Zam yapsaydık hiç alamazlardı. Hayvanın kilosu biraz yükselince satılamıyor. Hisse başına 3 bin lira düşen hayvanlar var, kimse bunları alamıyor” diye konuşmaktadır.

Nakliye masrafı ve yem fiyatlarının yükseldiği, Kredi kartına taksitle satış yapan marketlerin olması nedeniyle kurban pazarlarına talebin azaldığını söyleyen büyükbaş kurbanlık hayvan tacirleri 10 günlük uzun Kurban Bayramı tatilinin satışları kötü etkilediğini düşünmekteler. Ayrıca tatil nedeniyle kurban kesemeyenler, kurban pazarlarına uğramadı ve kurban görevlerini bağış yaparak yerine getirenlerin fazlalığı nedeniyle de kurbanlık satışlarının az olduğuna dikkat çeken hayvan besicileri yem ve nakliye fiyatlarının artmasından ve kurbanlık fiyatlarının aynı kalmasından şikayetçi.

Bazı hayvan besicilerinin ise iyi iş yaptığını belirterek durumdan memnun olduğu görülen kurban pazarında. Kastamonu’dan 90 hayvan getiren tüccar şimdiden 60 tanesini sattığını ve diğerlerinin de bayrama kadar satılmasını beklediğini söylemekte,  “Satışlarımız gayet iyi gidiyor. Vatandaşların ilgisi güzel. Bu ilginin her geçen yıl azaldığını söylemeliyiz. Kurban pazarlarında bizden 30 hayvan için 10 bin lira ücret alıyorlar. Ancak düzgün hizmet vermiyorlar. Vatandaşta bu durumun farkında. Kurban pazarlarına ilginin azalmaması için belediyelerin çok daha iyi hizmet vermesi gerekiyor.” şeklinde açıklamalarda bulunarak belediyelerin kurban pazarlarına gereken önemi göstermediğini dile getirmiştir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER