SON DAKİKA

BIST100
93.003
0,00%
DOLAR
4,8195
0,29%
EURO
5,6169
0,24%
ALTIN
189,25
0,01%

Küresel istikrar ve barışa katkı noktasında çok büyük bedeller ödedik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, küresel istikrar ve barışa katkı noktasında çok büyük bedeller ödediklerini söyledi.

Küresel istikrar ve barışa katkı noktasında çok büyük bedeller ödedik
Bu haber 28 Nisan 2017 - 15:52 'de eklendi ve 190 kez görüntülendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, küresel istikrar ve barışa katkı noktasında çok büyük bedeller ödediklerini söyledi.

Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi 2017’nin ikinci gününde, “Cumhurbaşkanlığı Özel Oturumu”nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Atlantik Konseyi’nin özellikle Türkiye ve ABD ilişkileriyle bölge siyaseti üzerinde çok önemli bir yeri doldurduğunu, dünyadaki güvenlik politikalarının sorgulandığı bir dönemde Türkiye’nin batı ile ilişkilerinde kritik bir yeri bulunduğunu dile getirdi.

DÜNYANIN HER ZAMANKİNDEN ÇOK DAHA FAZLA GÜVENE İHTİYACI VAR

Berat Albayrak, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bu ilişkilerin ve iş birliğinin daha üst düzeyde ileri taşınması için herkese çok iş düştüğünü kaydederek, “Dünyanın her zamankinden daha fazla güvene, güvenliğe ve vicdana ihtiyacı olduğu bir resimde Türkiye olarak bundan sonra da tutarlı siyasetimize devam edeceğiz” dedi.

Albayrak, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye olarak biz küresel istikrar ve barışa katkı noktasında çok büyük bedeller ödedik. Ödemeye devam ediyoruz, ama katkıda bulunmak için çalışmalarımız sürüyor. 16 Nisandan sonra bölgesel ve küresel barış için çok önemli bir dönemin başlangıcıyla karşı karşıyayız. İstikrarın her şeyden önemli olduğu düşüncesinden hareketle, Türkiye yeni dönemin adımlarını attı. Türkiye yeni dönemde rasyonel, kazan-kazan esasına dayalı partnerleriyle daha güçlü bir bölge, istikrarlı ve güvenli bir dünya düsturuna destek şiarıyla inşallah daha çok çalışmaya devam edecek. Tüm ilişkili paydaşlara, yeni dönemde akılcı, rasyonel ve pragmatist bir bakış açısıyla çok büyük bir iş düşüyor. Dünyanın her zamankinden daha fazla güvene, güvenliğe ve vicdana ihtiyacı olduğu bir resimde Türkiye olarak bundan sonra da tutarlı siyasetimize devam edeceğiz”

YENİLENEBİLİR ENERJİDE DEV ADIM

Türkiye’de ilk kez yerli kaynakların elektrik üretimindeki payının yüzde 50 çıktığını ve yenilenebilir enerji kaynaklarının payının ise üçte bir oranında gerçekleştiğini aktaran Berat Albayrak, aynı zamanda yabancı yatırımcıları da Türkiye’ye davet etmek için önemli adımlar attıklarını belirterek, Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) projesiyle dünyada yekpare alanda en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağını anlattı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER