SON DAKİKA

BIST100
91.074
1,24%
DOLAR
5,3448
0,05%
EURO
6,0786
0,06%
ALTIN
214,52
-0,34%

Kurumlar Vergisinde Büyük İndirim Geliyor

Kurumlar Vergisi indirimi ne zaman yapılacak? Hangi sektörler Kurumlar Vergisi indiriminden faydalanabilecek? Haber detayı sayfamızda..

Kurumlar Vergisinde Büyük İndirim Geliyor
Bu haber 29 Ağustos 2017 - 14:56 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.

Maliye Bakanı Ağbal, Kurumlar vergisi indirimi çalışmalarının sürdüğünü ve özellikle stratejik sektörlerde bir oran düzenlemesi olabileceğini, tüm senaryolar üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Maliye Bakanı Ağbal, Bankacılık ve finans sektöründe indirim yapılmasının söz konusu olamayacağını vurgularken reel sektörde özellikle de Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu kritik sektörlerde Türkiye’nin rekabetçiliğini artıracak daha fazla reel sektör yatırımını gelmesini sağlayacak şekilde kurumlar vergisi oranlarında indirim çalışması yapılabilir mi diye teknik düzeyde birtakım çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamasına göre Türkiye ekonomisi için kritik sektörlerde kurumlar vergisi indirimi çalışmalarının devam ettiği ve kira vergilendirme sisteminde yüzde 25 olan götürü gider oranını yüzde 15’e düşürebileceklerini de belirtti.

Bir grup gazeteci ile sohbet toplantısı düzenleyen Ağbal,  “Reel sektörde özellikle de Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu kritik sektörlerde Türkiye’nin rekabetçiliğini artıracak daha fazla reel sektör yatırımını gelmesini sağlayacak şekilde kurumlar vergisi oranlarında indirim çalışması yapılabilir mi diye teknik düzeyde birtakım çalışmaları yürütüyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Stratejik sektörlerde yatırıma bağlı olmaksızın genel bir oran düzenlemesinden bahsettiğini anlatan Ağbal, “Yatırım teşvikine bağlı olmaksızın halen Türkiye’de yatırımını yapmış, yatırımlarını tamamlamış firmalar var. Kritik sektörlerde üretim yapanlar için bir nevi teşvik” dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’a hangi sektörlerde indirim olacağı sorulduğunda ise, “Bizim için önemli bir faktör yüksek teknoloji seviyesinde üretim yapan şirketler, ithal ikamesi sağlayan yerli üretimin artırılması da bizim için öncelik. Bir de stratejik sektörler var. Enerji, savunma- güvenlik, sağlık sektörü gibi. Arkadaşlar sektör sektör çalışıp etkisine bakıyor. Tabii ki vergi hasılasına ilk başta etki yapacak ama kanatimce bu getirdiğimiz teşvik yatırımları artıracağı için toplamda vergi gelirlerini orta ve uzun vadede olumlu katkı sağlayacak” diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER