SON DAKİKA

BIST100
89.616
-0,38%
DOLAR
5,3787
0,13%
EURO
6,1061
0,14%
ALTIN
215,34
0,05%

Kyk Bursu Hakkında Merak Edilenler ve Burs Veren Kurumlar

KYK bursu hakkında merak edilenler ve diğer burs veren kurumlar hakkında detaylı bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz. Hangi kurumlar burs veriyor? Haberimiz detayında..

Kyk Bursu Hakkında Merak Edilenler ve Burs Veren Kurumlar
Bu haber 27 Ağustos 2017 - 19:48 'de eklendi ve 68 kez görüntülendi.

Üniversite öğrencileri KYK burs başvurusu aracılığıyla öğrenimleri için destek almak için, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yapacağı duyuruları takip etmeye başladı.Daha önceki yıllara nazaran öğrencilerle daha çabuk tahsis edilme kararı alınan burs ücreti, bu yıl okulların açılmasının hemen ardından öğrencilere dağıtılmaya başlanacak.  KYK burs başvurusu ne zaman yapılacak? ve Burs veren diğer kurumlar hakkında bilmeniz gerekenler haberimizin detayında…

Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kayıtlarını yapan öğrenciler, eğitimlerine destek olması için KYK başvurularını bekliyorlar. Ancak KYK burs başvurularının başlama tarihiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Önümüzdeki günlerde tarihin netleşmesi bekleniyor.

Burs Veren Diğer Kurumlar

TEV (Türk Eğitim Vakfı)

TEV, Atatürk İlkelerine bağlı, başarılı fakat maddi desteğe ihtiyacı olan mesleki orta öğretim, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs vermeye devam ediyor. Kuruluş yılında 119 öğrenci TEV Burslarından yararlanmışken, bu sayı bugün 230.628’e ulaştı. Burslardan yararlanmak isteyen öğrencilerin 5-30 Eylül tarihleri arasında TEV web sitesinden form doldurması, çıktısını alıp imzalayarak, istenilen belgeleri hazırlaması ve ilgili duyuruda belirtilen başvuru sürecini tamamlaması gerekiyor.

Öğretim kurumlarınca seçilenlerin yanı sıra, her yıl engelli ve yetiştirme yurdunda barınarak yüksek öğrenim görmeye hak kazanan öğrenciler ile doğal afet, acı olay vb. gibi milletçe acısını yaşadığımız olaylarda zarar gören ailelerin öğrenim gören çocuklarına da burs tahsis ediliyor.

Aylık Burs Ödemeleri

2017-2018 öğretim yılı (Ekim-Haziran) 

Mesleki Orta Öğretim için ; 200.-TL

Üniversite için ; 510.-TL

Yüksek Lisans için ; 850.-TL

Doktora için ; 1.150.-TL

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim Bursu, öncelikli olarak anne ve babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere veriliyor. Ortaöğrenim Bursu, Vakıflar Yönetmeliğinin, Yükseköğrenim Bursu ise Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda değerlendiriliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü, yükseköğrenim bursu başvuruları 15 Eylül – 30 Ekim 2017 tarihleri arasında alınmaya başlanacak.

ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği)

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürk ilkelerine bağlı maddi desteğe ihtiyacı olan, başarılı üniversite öğrencilerine ‘Bir Işık da Siz Yakın’ projesi kapsamında eğitim bursu veriyor.

2017-2018 Öğretim Yılı Başvuru Tarihi: 8 – 18 Eylül

2017-2018 Öğretim Yılı Aylık Burs Ücreti: 200.- TL (Eylül – Haziran olmak üzere 10 ay)

Başvuru koşulları:

T.C. vatandaşı olmak,
Şubesi olan illerdeki devlet üniversitelerinde okuyor olmak,
Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak,
KYK hariç, başka bir kamu veya özel kuruluştan burs almamak,
Ara sınıflar için genel not ortalamasının en az 2.00 olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak,
Online başvurular ön başvuru niteliğinde. Okulunuzun bağlı bulunduğu şube tarafından değerlendirme yapıldıktan sonra adaylara bilgi veriliyor.

ÇELİKEL EĞİTİM VAKFI

Başvurular ÖSYM’nin 2017 yerleştirme sonuçlarını ilan etmesini izleyen ilk iş günü başlayıp 24 Ağustos saat 23.59’a kadar sürüyor. Başvurular, başvuru belgelerinin posta yoluyla vakıfa iletilmesiyle gerçekleşiyor.

Başvuru şartları

2017 YGS/LYS’ ye girmiş olan,
İstanbul’daki devlet üniversitelerinin lisans programlarına veya vakıf üniversitelerinin lisans programlarının tam burslu kontenjanlarına yeni kayıt hakkı kazanmış ve kayıt hakkı kazandığı program için üniversiteye kayıt işlemlerini tamamlamış/tamamlayacak olan,
Merkezi yerleştirme puanıyla öğrenci alan lisans programlarına yeni kayıt hakkı kazananlardan ilgili lisans programına yerleştirme puan türünde belirtilen başarı sıralamaları dâhilinde olan,
Ailede kişi başına düşen aylık ortalama net gelir seviyesi 2.000 TL ve altı olan her aday başvurabilir.

SABANCI VAKFI

Sabancı Vakfı bursları, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine karşılıksız olarak veriliyor. 2017-2018 akademik yılı burs başvuru bilgileri Eylül ayında ilan edilecek.

ANADOLU VAKFI

Burs başvuruları her yıl 1-30 Eylül tarihleri arasında Burs Başvuru Sistemi üzerinden online olarak yapılıyor.

Başvuru şartları:

T.C.Vatandaşı olmak
Maddi desteğe ihtiyaç duyuyor olmak
Devlet üniversitelerini kazanmış olmak (Açıköğretim ve Uzaktan öğretim programları kapsam dışında. Vakıf Üniversitelerinde okuyan öğrenciler için yüzde100 başarı bursuyla yerleşmiş olma kriterleri aranacak. Başbakanlık bursu hariç, farklı kurumlardan alınan burslar, başvurunuza engel teşkil etmez.)

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER